23 Декември, 2025

Гърция засега не обмисля налагане на вето върху евроинтеграцията на РСМ

Гърция засега не обмисля налагане на вето върху евроинтеграцията на РСМ

"Все още не сме стигнали до този момент"

"Необходимо е спазване на Преспанското споразумение като международно задължение на Гърция и Северна Македония. Все още не обмисляме вето срещу РСМ.“

Това заяви говорителят на гръцкото правителство Павлос Маринакис. Думите му дойдоха след като новият македонски президент Гордана Силяновска-Давкова не употреби конституционното име на страната, по време на церемонията за встъпване в длъжност, предаде ЕРТ.

Маринакис каза, че Атина все още не обмисля налагане на вето на европейската перспектива на РСМ.

"Все още не сме стигнали до този момент, но е ясно и не са нужни много интерпретации, необходимото условие за интеграционния процес на Северна Македония е спазването на Преспанското споразумение“, добави говорителят.

Той повтори думите на премиера Мицотакис, че поведението на Силяновска е било "провокативно и обидно и противоречи на Преспанското споразумение".

„Това е факт, за който няма много тълкувания. Това е и нещо, което изглежда е било напълно прието от председателя на Европейската комисия и председателя на Европейския съвет, които реагираха незабавно - нещо, което показва рефлексите на нашата страна и влиянието, което Гърция вече има в международен план, нека не подценяваме това, защото някога беше черната овца на Европа.“ - посочи Маринакис.

Преспанският договор бе подписан на 17 юни 2018 г. в с. Нивици на брега на Голямото преспанско езеро. Споразумението бе подписано от външните министри на двете страни Никос Кодзиас и Никола Димитров в присъствието на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев. Споразумението сложи край на дългогодишния спор за името на Македония между властите в Скопие и Атина.

На подписването присъстваха специалният представител на ООН Матю Нимиц, както и върховният представител по външните работи на ЕС Федерика Могерини, и комисарят по разширяването Йоханес Хан. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Полша вдигна изтребители заради масирани руски удари на границата й с Украйна

Полша вдигна изтребители заради масирани руски удари на границата й с Украйна

Полски самолети са били задействани рано днес, за да гарантират безопасността на полското въздушно пространство

Безмилостна Русия: Три региона потънаха в пълен мрак в навечерието на Рождество

Безмилостна Русия: Три региона потънаха в пълен мрак в навечерието на Рождество

Агресорът извърши поредната масирана атака срещу енергийната система на страната, като е използвала десетки самолети и над 650 дрона

Крайнодясната „Алтернатива за Германия“ е обвинена за събиране на информация за интересите на Кремъл

Крайнодясната „Алтернатива за Германия“ е обвинена за събиране на информация за интересите на Кремъл

Анализ на списание „Шпигел“ показва, че от началото на 2020 г. парламентарните групи на АзГ в провинциалните парламенти са подали над 7000 питания, свързани със сигурността – повече от всяка друга партия и около една трета от всички подобни въпроси