25 Февруари, 2026

Гърция засилва сътрудничеството с израелската отбранителна индустрия

Гърция засилва сътрудничеството с израелската отбранителна индустрия

Никос Дендиас, снимка: архив

„Ще работим много тясно с Израел в областта на научните изследвания и разработките“

Гърция търси повече сътрудничество с израелската отбранителна индустрия за взаимна полза за обществото и икономиката в двете страни, подчерта министърът на отбраната Никос Дендиас след среща с израелския си колега Йоав Галант в Тел Авив, предаде KeepTalkingGreece.

„Ние ще работим много тясно с Израел в областта на научните изследвания и разработките“, каза Дендиас.

Той добави, че Гърция се опитва да създаде среда, подобна на тази в Израел, със сътрудничество между въоръжените сили, министерството и компаниите от отбранителната индустрия.

Атина и Йерусалим са развили „стратегически отношения“, основани на приятелство, обща визия и целта за „сигурна среда на просперитет в нашия по-широк регион“, подчерта гръцкият министър.

Дендиас възкликна, че тази среща може да отговори на съвместното желание на Гърция и Израел да продължат и задълбочат сътрудничеството си в областта на отбраната.

„Отбранителните отношения между нашите страни станаха по-силни чрез съвместни военни учения и обучение на въоръжените сили, но и чрез обмен на ноу-хау и опит“, подчерта той.

Министърът каза, че дискусията с Галант обхваща и ситуацията в Украйна и той даде да се разбере, че Гърция се противопоставя на „всеки опит за промяна на границите чрез използване на сила и смята агресивния ревизионизъм за най-голямото предизвикателство, пред което сме изправени в нашия регион“.

„Гърция подкрепя инициативи за стабилност и сигурност в Източното Средиземноморие“, каза Дендиас

„Силните връзки на сътрудничество“ между двете страни бяха подчертани от Галант, който каза, че „Израел и Гърция си подават ръка, осигурявайки стабилност и сигурност в по-широкия регион“.

Отбранителното сътрудничество между Атина и Йерусалим „засяга много сектори“ и това сътрудничество между отбранителните индустрии на двете страни е допринесло както за сигурността, така и за техните икономики, каза израелският министър.

Галант също изрази съболезнованията си за смъртта на двамата пилоти на Canadair, убити при гасенето на пожар на остров Евия миналия месец. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Украинските сили успешно настъпват в района на Степногорск в Запорожие

Украинските сили успешно настъпват в района на Степногорск в Запорожие

Бойците на „Артан“, във взаимодействие с други подразделения на Отдела за активни операции и на Силите за отбрана, са възвърнали контрола над критични позиции

Легионът "Свобода на Русия": Ще устроим на Путин адска "движуха*“! Готвим му „изненада“!

Легионът "Свобода на Русия": Ще устроим на Путин адска "движуха*“! Готвим му „изненада“!

"Зимата той заложи на тактика, подобна на тази на нацистките войски при блокадата на Ленинград", смята Цезар

Опозиционна унгарска формация значително изпреварва партията на Орбан

Опозиционна унгарска формация значително изпреварва партията на Орбан

„Тиса“ продължава да укрепва позициите си от средата на януари: тя изпреварва „Фидес“ с 11 процентни пункта сред цялото население с право на глас, а преднината ѝ сред избирателите, които реално биха гласували, вече е достигнала 20 процентни пункта“,