20 Март, 2026

Газ под обстрел: Кой удари газовата станция 'Суджа' – Русия или Украйна? (Видео)

Газ под обстрел: Кой удари газовата станция 'Суджа' – Русия или Украйна? (Видео)

стоп кадър от видео

Москва и Киев с взаимни обвинения за пожара в газоизмервателната станция, но според Генщаба на Украйна обвиненията срещу ВСУ са несъстоятелни, фалшива новина, която има за цел да заблуждава международната общност

Газоизмервателната станция "Суджа" в Курска област, през която се доставяше руски газ за Европа, беше атакувана през нощта на 21 март.

За атаката съобщават канали в проправителствения руския  Telegram, които обвиняват въоръжените сили на Украйна за този акт. Фактът, че украинските въоръжени сили са ударили станцията, беше съобщен по-специално от кореспондента на VGTRK Андрей Руденко, в канала на Telegram „Военни кореспонденти на руската пролет“. Той заявява, че Украйна „нарушава енергийното примирие“ – новина, която се тиражира още по каналите на Mash и Shot.

Генералният щаб на въоръжените сили на Украйна нарече „неоснователни и безпочвени“ обвиненията за нападението срещу гара „Суджа“. Украинските въоръжени сили твърдят, че самата руска армия е обстреляла гарата с артилерия.

„Руснаците продължават да произвеждат множество фалшиви новини, като така се стремят да заблудят международната общност. Молим ви да се доверявате само на официални източници, да проверявате информацията и да не се поддавате на манипулации“, се посочва в съобщение на Генералният щаб на въоръжените сили на Украйна.

Както отбелязва в своя статия The Insider, според карта на НАСА наистина е възникнал голям пожар в района на газоизмервателната станция Суджа на границата. Пожарът е регистриран през нощта на 21 март.

След телефонен разговор между президентите на САЩ и Русия на 18 март Кремъл обяви, че Владимир Путин е подкрепил 30-дневен отказ от удари по енергийния сектор на Украйна, давайки на военните съответната заповед. Украинският президент Володимир Зеленски, коментирайки това споразумение, е потвърдил в разговор с Доналд Тръмп, че Украйна ще подкрепи предложението за спиране на атаките срещу енергийната инфраструктура. 

Превод: Faktor.bg

 

Сподели:

Коментари (0)

Нетахяну: Войната ще приключи по-бързо от очакваното! Иран губи ключови способности

Нетахяну: Войната ще приключи по-бързо от очакваното! Иран губи ключови способности

"Нима някой наистина смята, че може да казва на президента Тръмп какво да прави?", пита израелският премиер

 САЩ премахват част от санкциите срещу Беларус

САЩ премахват част от санкциите срещу Беларус

По-конкретно, ограниченията ще бъдат свалени от няколко беларуски банки и предприятия, произвеждащи калиеви торове

На Украйна беше предаден уникален танк „Леопард“: появи се негова снимка

На Украйна беше предаден уникален танк „Леопард“: появи се негова снимка

Съгласно спецификацията, ъгълът на максимално повдигане на оръдието Cockerill HP в кулата Cockerill 3105 достига рекордните за танковете +42°