Заемът се отпуска за попълване на оборотните средства и е с лихва от 3.98%
Руският държавен концерн "Газпром" е предоставил кредит от 2.142 млрд. евро на компанията оператор на проекта "Турски поток" - "Саут стрийм транспорт" (South Stream Transport), съобщи Reuters. Първоначално газопроводът ще бъде финансиран от "Газпром", а впоследствие - чрез емитиране на проектни облигации.
Заемът се отпуска за попълване на оборотните средства и е с лихва от 3.98%, която може да бъде преразгледана по искане на една от страните. Крайният срок за връщането му е 30 декември 2023 година.
В края на май "Газпром" и правителството на Турция подписаха протокол за сухопътния участък на транзитната линия на газопровода "Турски поток" за доставки на руски газ до европейските потребители. Месец преди това бе завършена морската част от тръбопровода.
В допълнение към протокола "Газпром" и турската "Боташ" (Botas) сключиха споразумение за основните условия и параметри за строителство на участъка. Подписаните документи позволяват да се премине към практическите стъпки по изпълнението на проекта. Със строителството на сухопътния участък ще се заеме съвместната проектна компания ТюркАкъм газ ташима (TurkAuim Gaz Tasimsa A.S.), която ще бъде създадена на паритетна основа.
Още от Бизнес
Николай Василев: Има три причини да сме първи по ръст на инфлация в ЕС
Правителството не е дало никакви идеи за бюджета, въпреки това пораженчески веднага взима дълг, имаше само споменаване на микроскопични идеи за реформи
Под натиска на САЩ компартията в Куба одобри разширяване на частната инициатива
През 2021 г. комунистическата страна разреши създаването на малки и средни предприятия с до 100 служители
Българска адвокатка отрича да е в комбина със зетя на Тръмп в спорния курорт на Къшнър в Албания
Зоя Гюрова твърди, че тя и съдружникът ѝ са били вписани само формално като бенефициенти на нидерландски компании, контролирали проекта в Звернец; отрече участие на руски капитали и отказа да разкрие инвеститорите