26 Януари, 2026

"Газпром" ще запази нивата на износ на природен газ за Европа

"Газпром" ще запази нивата на износ на природен газ за Европа

Руският газов монополист "Газпром" ще запази износа на природен газ за страните извън ОНД на нивото от предишните години.

Изказвайки се на 13-тата Европейска газова конференция, ръководителят на компанията Елена Бурмистрова, отговарящ за износа, отбеляза, че през 2019 година "износът на "Газпром" за страните извън ОНД възлезе на 199,3 милиарда куб.м. газ". Тези данни включват и доставените на Китай 382 милиона куб.м. газ, предаде БТА.

13-тата годишна Европейска газова конференция се провежда между 27 и 29 януари във Виена, като се предвижда да бъде едно от най-важното събития за световната газова индустрия от много години насам. Представители на европейските газови гиганти, като руският "Газпром", австрийската OMV и френската Total участват в тридневните дискусии във виенския хотел "Мариот".

Очаква се наред с постигнатото в края на 2019-а година газово споразумение между Русия и Украйна, участващите на конференцията водещи фигури да определят европейската газова стратегия, която изглежда ще включва все по-голяма зависимост от втечнения природен газ, изграждането на взаимоотношения между газовата индустрия и Европейската комисия и нови методи за финансиране.

В понеделник руската компания заяви, че вече е доставила първият си милиард кубически метра газ по тръбопровода "Турски поток". Този газопровод беше официално открит на церемония на 8-ми януари с участието на президента на Турция Реджеп Ердоган и на неговия руски колега Владимир Путин.

Миналия месец пък вече бившият руски премиер Дмитрий Медведев обяви, че са били решени проблемите по отношение на транзита на руски газ за Европа през Украйна, както и взаимните претенции на двете държави.

На 30 декември 2019 г. Русия и Украйна подписаха пакет от документи, гарантиращи транзита на руски газ през Украйна от 1 януари тази година. Според договора "Газпром" ще достави за Европа през Украйна поне 65 милиарда кубически метра природен газ през 2020-а година и 40 милиард кубически метра годишно през всяка една от следващите четири години.
Сподели:

Коментари (0)

Съветът на ЕС прие официално регламента, забраняващ вноса на руски газ

Съветът на ЕС прие официално регламента, забраняващ вноса на руски газ

Пълната забрана ще влезе в сила за вноса на втечнен руски газ от началото на 2027 г., а за тръбния газ — от есента на същата година. Неспазването му може да доведе до глоби от най-малко 2,5 милиона евро за физически лица и минимум 40 милиона евро за фирми.

Би Би Си: Русия използва членството си в Интерпол, за да преследва критици на режима

Би Би Си: Русия използва членството си в Интерпол, за да преследва критици на режима

Жалбите срещу исканията на Москва са довели до отмяна на повече дела, отколкото за която и да е друга държава.

Започва нов процес за убийството на разследващия журналист Ян Куцияк в Словакия

Започва нов процес за убийството на разследващия журналист Ян Куцияк в Словакия

Бизнесменът Мариан Кочнер, разследван от Куциак и обвинен, че е поръчал убийството, беше оправдаван на два пъти, но Върховният съд на Словакия анулира и двете решения. Към момента трима души вече са осъдени за покушението срещу журналиста, включително двама наемни убийци, които излежават по 25 години затвор.