"Всички варианти за реакция са на масата“
Северноатлантическият алианс е подготвил варианти за реагиране в случай, че Русия употреби ядрено оръжие срещу Украйна, и е готов да действа бързо и твърдо. Това заяви по време на Варшавският форум по сигурността заместникът на Върховния главнокомандващ на обединените сили на НАТО по въпросите на трансформацията – германският генерал Крис Бадиа.
Той коментира, че НАТО гледа сериозно на руските ядрени заплахи и подготвя своята реакция.
„Президентът Путин каза, че говори абсолютно сериозно (заплашвайки с употреба на ядрено оръжие – б. р.), и ние също говорим абсолютно сериозно за своята готовност да реагираме бързо и твърдо“, отбеляза Бадиа.
По думите му, Алиансът продължава внимателно да следи активността на руските военни по отношение на ядреното оръжие и да предоставя консултации на политическото ръководство на блока и на страните-членки във връзка с възможните сценарии за реакция.
„Невъзможно е да си представим, че такова нещо (употреба на ядрено оръжие – б.р.) ще се случи, но мога да ви уверя, че страните-членки на Алианса са готови за всякакво развитие на ситуацията. Всички варианти за реакция са на масата.“ – отбеляза Бадиа.
Превод Faktor.bg
Още от Свят
Ключова среща на министрите на отбраната на страните от НАТО в Брюксел
Форумът, който ще се фокусира върху войната в Украйна и ситуацията в Близкия изток, се провежда в момент, когато европейските съюзници са под засилен натиск от Вашингтон
Мирът между САЩ и Иран в 14 точки
Вашингтон публикуваха официалното споразумение с Техеран
Руски балистични ракети удариха Киев часове след разговорите между Зеленски и Тръмп
Властите в североизточния украински град Суми казаха, че един човек е бил убит при атака с дрон. В по-голямата част от Украйна е обявена въздушна тревога.