17 Март, 2026

Ген. Русев: МиГ-овете летят до края на 2023 г., преговаряме с 4 страни за междинни самолети

Ген. Русев: МиГ-овете летят до края на 2023 г., преговаряме с 4 страни за междинни самолети

Ген. Николай Русев

НАТО може да поиска разполагане на допълнителни сили у нас

България задължително трябва да закупи още 8 самолета F-16, за да разполага с ескадрила. Това заяви пред бТВ ген. Николай Русев, командир на авиобазата „Граф Игнатиево“.  

Необходимо е да допълним ескадрилата си със същия вид самолети – може да има две ескадрили с различни самолети, но не и различни самолети в една ескадрила, поясни той.

По думите му, с оглед на нарасналия риск от ескалиране на войната в Украйна, НАТО може да поиска разполагане на допълнителни сили у нас.

Към момента няма промяна в начина, по който функционират ВВС, единствената разлика е, че командването е пребазирано на летище Пловдив заради реконструкция на пистата в базата „Граф Игнатиево“ съобразно с нуждите при експлоатацията на F-16.

Ген. Русев подчерта, че е необходимо докато пристигнат новите F-16 за българските ВВС да се осигури „междинен самолет“, за да може да се носят бойни дежурства. МиГ-овете ще летят до края на 2023 г. По думите му, България трябва да развие собствените си възможности, за да допринасяме за сигурността в НАТО, а не само да я консумираме.  

Водят се разговори с Франция, Швеция, САЩ и Израел за самолети втора употреба, като възможните варианти са „Мираж“, „Рафал“, „Грипен“, F-16. Ген. Русев заяви, че изборът ще зависи от офертата.

От Полша ще пристигнат два двигателя за МиГ-овете, които ще бъдат монтирани у нас. Очаква се двигателите да са повече. Ресурсът им е 350 часа, което означава около година и половина полети.  

Ген. Русев отбеляза, че има засилен интерес към професията на военния пилот.

Сподели:

Коментари (0)

Румяна Коларова: Очаквах кметове да застанат зад Радев, но не видях такива

Румяна Коларова: Очаквах кметове да застанат зад Радев, но не видях такива

Изненада за нея е завръщането на Владислав Горанов като водач на листата във Варна

Откриха списъци с имена при акция срещу купуването на гласове в Бургас

Откриха списъци с имена при акция срещу купуването на гласове в Бургас

При едно от претърсванията полицаите попадат на тетрадки с имена и документи, свързани със съмнения за търговия с гласове

Удължителният закон за бюджета влиза на второ четене в ресорната комисия на НС

Удължителният закон за бюджета влиза на второ четене в ресорната комисия на НС

Настоящото удължаване на бюджета е в сила до края на месеца