Ген. Събев: Настояването на президента, че трябва да бъдат закупени "Грипен" следва да буди съмнения
Изтребителите "Грипен" са по-изгодната сделка за България, ама ако не бяхме в НАТО. Избираме тези с най-малък тактически радиус
Изтребителите "Грипен" са по-изгодната сделка за България, ама ако не бяхме в НАТО. Това е изводът от разговор между експерти в тв студио. Единият гост поддържаше първата част от изречението, вторият - втората, която оформя цялостното му значение.
Изтребителите "Грипен" са по-изгодната сделка за България, заяви в предаването "Денят ON AIR" авиоекспертът Красимир Грозев в технически коментар по темата.
Купуването на нови изтребители за българската авиация стана причина в парламента да бъде създадена специална комисия, която да проверява процедурата по избор на нов боен самолет.
"Ф-16 в момента е на около 33-34 години и не е само до часовете във въздуха. Има остаряване на конструкцията, която не може да се предвиди. Един половинвековен изтребител не е нещо, което може да бъде експлоатирано нормално", коментира Грозев.
По думите му Ф-16 са с останали около 400 летателни часове, или 15 години.
"Разликата в цената между Ф-16 и "Грипен" е минимална. Дали едно нещо ще използваме 15 години или 30 години при почти една и съща цена - мисля, че това е много сериозен фактор", добави авиоекспертът.
В разговора се включи и ген. Съби Събев от Съюза на офицерите от резерва ”Атлантик”, който пък защити обратната теза:
"Ние трябва да вземем под внимание какви способности ще ни даде съответната платформа, която купуваме - дали тя е напълно съвместима с основните страни-членки на НАТО. Кой е по-масовият самолет на въоръжение в НАТО - единият или другият? Къде възнамеряваме да развиваме стратегическо партньорство - в страна от НАТО или страна извън НАТО? Нашите ангажименти и солидарност в НАТО не могат да бъдат оставени на страна. Аз мисля дори, че трябва да бъдат водещи".
"Малко ме учудва, че избираме изтребителите с най-малък тактически радиус. В случая "Грипен" е 800 км., а Ф-16 е с 1600 км. Доколкото ние сме страна-членка в НАТО и се наложи да излизаме с тези самолети извън страната, за участие в други операции, според мен ни трябва изтребител с по-голям тактически радиус", добави ген. Събев.
По думите му настояването на президента Румен Радев, че трябва да бъдат закупени "Грипен"-и следва да буди съмнения, както и това, че нямало още една оферта за нов самолет - за сравнение.
Още от България
Борисов след доклада за РСМ: Евродепутатите показаха, че няма да допуснат злоупотреба с европейските договорености
"Българската позиция остава ясна и категорична - българите трябва да бъдат вписани в Конституцията на западната ни съседка, за да може тя да започне своя преговорен процес по същество"
Божидар Божанов: Борисов и Пеевски са приклекнали под парламентарните банки, но това не означава, че ...
Той посочи, че от ДБ настояват за отваряне на парламентарната квота във Висшия съдебен съвет чрез допускане на кандидатури от организации извън парламентарно представените партии
Даниел Митов: Как така България блокира санкциите на ЕС заради капелана на Путин?
"Каква точно българска полза произтича от това България да се превърне в основния защитник на един от най-видимите публични поддръжници на войната на Путин?"