25 Юни, 2026

Генерал Келог разтърси Запада: НАТО се оказа неспособно срещу Иран

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Пенсионираният генерал-лейтенант Кийт Келог критикува алианса като „страхлив“ и предлага нови отбранителни структури с Япония, Австралия, европейски държави и дори Украйна

Пенсионираният генерал-лейтенантът Кийт Келог разкритикува НАТО, като заяви, организацията се е доказала като „страхлива“ и неефективна по време на конфликта с Иран, съобщава Fox News.

Според него съюзниците от Алианса са показали неспособност да разрешат конфликта в Иран. Генералът смята, че Съединените щати биха могли да се възползват от други партньори в сферата на отбраната.

„НАТО се оказва страхливо. Може би се нуждаем от ново НАТО, нова отбранителна структура“, каза Келог.
Той посочи член 13 от Северноатлантическия договор, който гласи, че всяка страна може да се оттегли от НАТО една година след подаване на уведомление за денонсиране.

След това Келог предложи алтернативни структури на съюза:

„Преразгледайте съществуващите отбранителни съюзи, може би е добре да създадете съюз с Япония, Австралия и някои европейски страни, желаещи да се ангажират, като например нововъзродена Германия или Полша. Дори Украйна, която също се е доказала като добър съюзник“, посочва пенсионираният генерал.

Бившият държавен секретар Майк Помпео, който преди това е заемал позиции, свързани с операциите на НАТО, нарече състоянието на Алианса "сърцераздирателно".

„Смятам НАТО за много важен съюзник от десетилетия. Но да го гледаме да бездейства, как не успяват да убедят собствения си народ, вътрешната си аудитория, че това е важно. Да обяснят защо са в по-голяма безопасност заради това, което Съединените щати направиха с нашите приятели в Израел. И заради това да ни помогнат да изпълним тази мисия... Мисля, че това ще изисква фундаментално преосмисляне на това как Съединените щати определят точно кои са съюзниците ни и на какво можем да разчитаме“, коментира той.

"Ню Йорк Таймс" припомня, че след преизбирането си президентът на САЩ Доналд Тръмп е заплашвал да напусне НАТО няколко пъти. В сряда, 1 април, той го направи отново, изразявайки разочарование, че европейските страни отказват да се присъединят към американско-израелската война срещу Иран, която досега не е довела до решителни резултати. Но колкото повече критикува НАТО и заплашва да напусне, толкова по-кух става алиансът.

Сподели:
Заради украинските атаки в Кремъл заговориха за отлагане на изборите

Заради украинските атаки в Кремъл заговориха за отлагане на изборите

За такова решение лобира Виктор Золотов, шеф на руската Национална гвардия, приятел и бивш бодигард на Путин

Съществуващата ваксина срещу ебола не спира смъртоносното огнище на болестта в Конго

Съществуващата ваксина срещу ебола не спира смъртоносното огнище на болестта в Конго

Кризата е причинена от много рядък щам на вируса – Бундибугьо

Окупираният Севастопол остана без електричество след украински удари с дронове

Окупираният Севастопол остана без електричество след украински удари с дронове

Марионетният губернатор нареди през тази седмица съкратено работно време на градския транспорт и заведенията, както и намаляване на уличното осветление

Коментари (0)