24 Декември, 2025

Геновева Петрова: Наблюдава се раздвижване по крилата, интригата на тези избори е за второто място

Геновева Петрова: Наблюдава се раздвижване по крилата, интригата на тези избори е за второто място

Геновева Петрова

ГЕРБ-СДС запазват лидерското място, но ще им бъде трудно да съставят кабинет

Събирането на двата вота – национален и европейски,  предполага да имаме най-висаката активност – 42% на сто от избирателите са заявили интерес за участие в изборите. Наблюдава се една неочаквана тенденция - раздвижване по крилата, което също е причина да се повиши  избирателната активност. Към този момент 2 500 000 са хората, които ще гласуват. Има обаче около 12%, които все още не са решили за кого ще гласуват. Те са тези, които може да доведат и до изненади на предстоящите избори. 

Това сочат данните от актуално социологическо проучване на „Алфа рисърч“, представено от Геновева Петрова в студиото на Би Ти Ви. 

Една от тенденциите е, че има сближаване на позициите между основните политически формации, а от друга страна -  по-малки нови политически играчи имат шанс да прескочат 4-процентната бариера.

ГЕРБ ще бъде победител, но ще бъде трудно да сформира мнозинство и излъчване на правителство

ПП-ДБ запазват втора позиция, но се наблюдава известна ерозия.

Възраждане – мобилизира известна подкрепа, но в популисткото пространство тече един обмен между нея и други партии, които спорят за този вот.

ДПС – постигна очакваната изборната мобилизицая, но има възможонст относителната тежест на движението да се повиши. 

Следователно интригата е за второто място, показват данните от изследването .

БСП също ще намери място в парламента, въпреки че също търпи ерозия. 

А ИТН също успява да мобилизират подкрепата в кампанията като събира подкрепата на антисистемните избиратели.

Две от формациите – Синя България е най-близо до 4-процентовата бариера. Тя успява да привлече подкрепа от разочарованите избирате и на ГЕРБ, и на ПП-ДБ. В същото време Солидарна България също се опитва да привлече гласове от левия сектор – от БСП, но и от други формации и Възраждане. Възможно е тя също да събере нужната подкрепа и да влезе в следващия парламент. Но това е тенденция, която се очертава само в София.

Картината за европейските избори е приблизително същата като за националния вот. В ЕП ще бъдат представени сигурно, тъй като прагът е по-висок – ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, Възраждане, ДПС и БСП. Може да имат представител и ИТН. Шансовете за други политически формации към момента няма.
Сподели:

Коментари (0)

България предложи доставки на мазут на Република Северна Македония

България предложи доставки на мазут на Република Северна Македония

Българската страна заяви готовност да съдейства за осигуряването на необходимите количества при спазване на техническите и логистичните възможности

Проф. Павлов: 2025 г. бе лоша за българо-македонските отношения, вината е на Скопие

Проф. Павлов: 2025 г. бе лоша за българо-македонските отношения, вината е на Скопие

Очаквам още по-голямо засилване на стремежа на режима на Мицкоски, подобно на Груевски преди години, да се разграничава историята на Македония от тази на България, което е някакъв абсурд от гледна точка на историческата наука, казва още историкът

Румяна Коларова: Не изключвам МЕЧ, "Величие", "Възраждане" и БСП да работят за идеите на Радев

Румяна Коларова: Не изключвам МЕЧ, "Величие", "Възраждане" и БСП да работят за идеите на Радев

Политическият пейзаж в България отново се раздвижи след подадената оставка на кабинета