30 Април, 2026

Генщабът на Украйна: Окупаторите използват като "жив щит" украинците в Рубежни

Генщабът на Украйна: Окупаторите използват като "жив щит" украинците в Рубежни

Те умишлено се заселват в жилищните райони на украинците, за да не се сблъскат с огъня на ВСУ

В Рубижни нашествениците използват украинците като „жив щит“, за да прикриване на собствените си позиции: те са базирани в жилищни райони, застрашавайки местните жители.

Както съобщи Генералният щаб на въоръжените сили на Украйна във Фейсбук руските войници са настанени на долните етажи, а цивилни са оставени да живеят по високите етажи, пише УНИАН.

„В Рубижни, Луганска област, врагът се разполаа в жилищни райони, прикривайки се зад цивилното население. Военнослужещите от окупационните сили са настанени на първия и втория етаж, а цивилните са оставени да живеят по високите етажи“, се казва в доклада.

Генералният щаб отбелязва още, че руските окупатори за пореден път, в стремежа си да  дискредитират Силите за отбрана на Украйна, извършват престъпни действия във временно окупираните територии на Херсонска област. Този път жителите на град Алешки са подложени на минометен обстрел от страна на нашествениците.

По информация на Генщаба на Украйна през изминалото денонощие въоръжените сили на Украйна са удържали 102 вражески атаки. Основните усилия на противника продължават да бъдат насочени към превземането на украинския Бахмут (Донецка област).

От своя страна украинските войници нанесоха 13 унищожителни въздушни удара по позициите на съсредоточаване на силите на нашествениците, а също така унищожиха 3 склада с боеприпаси, 2 системи за ПВО с артилерия.

Генералният щаб обяви още, че само за един ден украинските нашественици са изстреляли 95 ракети в Украйна - това е значително повече, отколкото беше съобщено във вечерния доклад предния ден.

Преводач: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Това изявление той направи по време на среща с астронавтите от мисията „Артемида-2“ в Белия дом

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Ръководителят на Пентагона отхвърли въпросите за цената на войната с думите: „Въпросът, който бих задал на тази комисия, е каква е стойността на това да се гарантира, че Иран никога няма да се сдобие с ядрено оръжие?“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Президентът отбеляза, че още сега Украйна нанася удари по Русия на разстояние от 1500 км. Той подчерта, че в бъдеще този показател ще нараства.