30 Април, 2026

Георг Георгиев: България осъжда остро руските атаки срещу енергийната инфраструктура и цивилните в Украйна

Георг Георгиев: България осъжда остро руските атаки срещу енергийната инфраструктура и цивилните в Украйна

Георг Георгиев, снимка: архив - BGNES

Той акцентира върху необходимостта от продължаване на помощта за украинските въоръжени сили, включително чрез укрепване на мисиите на ЕС.

Българският министър на външните работи Георг Георгиев взе участие в редовното заседание на съвета „Външни работи" на ЕС, което се проведе в Брюксел. 

Срещата започна с традиционната видеоконферентна връзка с украинския външен министър Андрий Сибига, с когото първите дипломати на ЕС обсъдиха актуалната ситуация в Украйна и руската военна агресия. В последвалата дискусия се включи и специалният пратеник на ЕС по санкциите Дейвид О'Съливан, съобщиха от пресцентъра на МВнР.

Министрите разгледаха ангажиментите на ЕС към сигурността на Украйна: приноса към международните гаранции за сигурност, координацията с Коалицията на желаещите, противодействието на руския „Сенчест флот", продължаването на всеобхватната подкрепа за Украйна, както и мерки за засилване на натиска върху Русия, включително чрез нов санкционен пакет. Дискусията обхвана още подкрепата за енергийната сигурност на Украйна, сътрудничеството със САЩ и подпомагането на Специалния трибунал за престъплението агресия.

„България остро осъжда руските атаки срещу енергийната инфраструктура и мирни граждани в Украйна", подчерта министър Георгиев.

Той акцентира върху необходимостта от продължаване на помощта за украинските въоръжени сили, включително чрез укрепване на мисиите на ЕС.

Съветът обсъди и ролята на ЕС в прилагането на Всеобхватния мирен план на САЩ за прекратяване на конфликта в Газа.

„Тясното партньорство между ЕС и САЩ, както и ангажирането на Израел, е ключово за бъдещата реконструкция на ивицата Газа", отбеляза българският външен министър. Министрите постигнаха съгласие за укрепване на гражданските мисии на ЕС в региона с цел подпомагане на палестинските власти при изграждането на капацитет.

Ситуацията в Сахел остава силно тревожна на фона на засилените ислямистки атаки, влошаващата се хуманитарна криза и растящите рискове за сигурността. В този контекст министрите обсъдиха адаптиране на подхода на ЕС към региона.

Министрите разгледаха и ескалиращия конфликт в Судан, където през последните седмици сраженията се изостриха след превземането на Ел Фашер от Силите за бърза подкрепа (RSF), придружено от тежки нарушения на правата на човека.

В рамките на заседанието Франция представи инициатива за създаване на нов санкционен режим на ЕС срещу организираната престъпност, който да обхваща и дейности, свързани с трафик на хора и наркотрафик. /IБГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

България е с най-високата годишна инфлация в еврозоната през април

България е с най-високата годишна инфлация в еврозоната през април

Страната ни е начело в класацията с ръст на цените от 6.2% на годишна база, което е сериозно ускорение спрямо март, когато инфлацията беше 2.8%.

 Асен Василев:  На президентските избори ПП и ДБ ще се явят заедно

Асен Василев: На президентските избори ПП и ДБ ще се явят заедно

„Това не е някаква драматична стъпка, а нормална еволюция“, заяви лидерът на ПП.

Откриха нарушения на строителния обект в Бургас, където загина служител от свличане на земна маса

Откриха нарушения на строителния обект в Бургас, където загина служител от свличане на земна маса

Мъжът е подменял ВиК съоръжения на улица в центъра на града. Той е влязъл в близо триметров изкоп, когато внезапно се е свлякла земна маса.