21 Май, 2026

​Георг Георгиев: Дължим пълна информация на обществото за сделката с ЧЕЗ

​Георг Георгиев: Дължим пълна информация на обществото за сделката с ЧЕЗ

Георг Георгиев

Проведените разговори с чешките власти са доказателство за нашия добър подход да намери разрешение, заяви заместник-външният министър

На въпрос дали може сделката за ЧЕЗ, която започна като отношение между два частни субекта, да се превърне в българо-чешки проблем на правителствено ниво, заместник-министърът на външните работи Георг Георгиев заяви в "Още от деня" по БНТ, че от гледна точка на политиката, не се крие такъв риск, и допълни: "Знаете, че имаше моментална реакция на правителството. Също така премиерът Бойко Борисов проведе разговор със своя чешки колега, така че да се стигне до същината на това, което се е случило. Ние напълно разпознаваме, че темата е чувствителна и важна за българското общество и ние дължим пълна информация. Всички действия, които биха могли да бъдат предприети от българската страна, тъй като става въпрос за сделка между два частни субекта, бяха направени и от тук насетне следим темата в развитие."

Георг Георгиев каза още, че тогава, когато има диалог, тогава, когато се водят разговори, тогава, когато се търси истината и не се спекулира с нея, няма никакво основание да се смята. "Именно затова казвам, че проведените разговори с чешките власти са доказателство за нашия добър подход да намери разрешение", допълни заместник-външният министър.

Зам.-министърът на външните работи коментира и темата за скандала, свързан с патриарх Кирил. „Духовната власт е отделена от светската. И не трябва да държи сметка на духовно лице... Българският президент сам трябва да знае как да отговори“, уточни той.

Сподели:

Коментари (0)

Петрова и външният министър на Канада обсъдиха откриване на посолство на страната у нас

Петрова и външният министър на Канада обсъдиха откриване на посолство на страната у нас

Основен акцент бе поставен върху разширяването на партньорството в области като сигурност и отбрана, енергетика, търговия и инвестиции

Преди 37 години: С протестите срещу насилствената асимилация настъпва началото на края на авторитарния режим

Преди 37 години: С протестите срещу насилствената асимилация настъпва началото на края на авторитарния режим

Демократична България и до днес не е направила необходимото, за да възстанови напълно засегнатите основни човешки права на жертвите на „възродителния процес“

Надежда Нейнски: Сегашният премиер ни наричаше войнолюбци заради американските самолети - цистерни

Надежда Нейнски: Сегашният премиер ни наричаше войнолюбци заради американските самолети - цистерни

Тя отбеляза, че България има интерес Северна Македония да стане член на Европейския съюз, но само при изпълняване на условието за спазване правата на българската общност.