18 Юни, 2026

Георг Георгиев на ключова среща с посланиците на ЕС у нас

снимка: пресцентър на МВнР

Българските институции работят интензивно за влизането ни в еврозоната, увери българският външен министър дипломатите

Редовният диалог между Министерството на външните работи и посланиците от Европейския съюз у нас е от ключово значение, тъй като страните ни споделят обща визия за бъдещето и са изправени пред общи предизвикателства. Това заяви министърът на външните работи Георг Георгиев по време на срещата си днес с посланиците на държавите-членки на ЕС, акредитирани в София.

Организатор на срещата е Посолството на Полша, в качеството й на ротационен председател на Съвета на ЕС. В хода на разговора българският външен министър акцентира върху единството в рамките на ЕС, което по думите му е по-важно от всякога в контекста на променящата се геополитическа среда и външни заплахи. 

Министър Георг Георгиев обсъди с ръководителите на мисиите на държавите от ЕС в София темите от европейския дневния ред и външнополитическите приоритети на страната ни. Присъединяването към еврозоната остава един от тях и българските институции работят интензивно и постигат добър напредък по всички работни направления за реализиране на тази цел. Георг Георгиев подчерта още прогреса на страната ни в процеса на присъединяване към ОИСР. Нашето желание е да приключим техническата фаза на процеса до края на 2025 г. или в началото на 2026 г.  

Министър Георгиев и европейските посланици обмениха позиции относно актуалните развития в региона на Близкия изток, политиката по отношение Украйна в отговор на руската агресия и други въпроси от международния дневен ред. Българският първи дипломат изтъкна, че ще работим в тясно сътрудничество с новата администрация на САЩ, за да се справим с належащите глобални предизвикателства заедно. 

Сред обсъдените въпроси бе и разширяването на ЕС, основаващо се на спазването на принципа на собствените заслуги в изпълнение на условията и поетите ангажименти.

Сподели:
Симеонова: Загубихме възможността да водим разговора за интеграцията на Западните Балкани

Симеонова: Загубихме възможността да водим разговора за интеграцията на Западните Балкани

Колкото и резонно да ни звучи френското предложение, българската дипломация трябва да бъде съпътствана и от публична дипломация и постоянна ангажираност, а не затваряне в една комфортна външнополитическа позиция, смята директорът на софийския офис на Европейския съвет за външна политика

“Възраждане” настояват украинският посланик да бъде обявен за персона нон грата

“Възраждане” настояват украинският посланик да бъде обявен за персона нон грата

Възрожденците настояват да бъде връчена официална нота на Олеся Илашчук за нейното отзоваване

Нов стар по делото за смъртта на 14-годишния прегазен от кола Филип

Нов стар по делото за смъртта на 14-годишния прегазен от кола Филип

"Делото започва от начало, тъй като на последното заседание, което беше в предишния състав, съдията допусна абсолютна грешка, дали умишлена или неволна", каза бащата Красимир Арсов

Коментари (0)