6 Декември, 2025

Георг Георгиев: След датата на евентуалния Brexit регистрацията ще действа само три години

Георг Георгиев: След датата на евентуалния Brexit регистрацията ще действа само три години

Георг Георгиев

Над 90% от българите във Великобритания имат статут на уседналост, заяви зам.-министърът

„Първенци сме по брой на нашите сънародници, които са се регистрирали и са уверени в своя статут на уседналост на територията на Острова. По последни данни 96 000 са се регистрирали. Това прави над 90% от нашите сънародници във Великобритания вече имат увереност, че ще могат спокойно да пребивават там”. Това заяви в предаването "Плюс-минус" по Нова телевизия зам.-министърът на външните работи Георг Георгиев.

Според него новината за постигнатата сделка за Brexit трябва да бъде посрещана с умерен ентусиазъм.

„Ако така направените предложения минат и през британския парламент, ще можем да си отдъхнем, че Brexit върви към сделка и това да се случи по контролиран начин”, коментира Георгиев.

Той обясни, че след датата на евентуалния Brexit ще действа друга система за регистрация.

„Спецификата при нея е, че ще има трайност само три години”, поясни зам.-министърът.

Що се отнася до напрежението в Каталуния, Георгиев обясни, че от МВнР се опитват по всякакви канали да информират българите там за развитието на ситуацията.

„Трябва да се избягват най-големите туристически атракции в Барселона. Трябва с повишено внимание да се следи какво се случва”, каза Георгиев.
Сподели:

Коментари (0)

Атанас Атанасов: Ново правителство в рамките на съществуващия парламент е невъзможно

Атанас Атанасов: Ново правителство в рамките на съществуващия парламент е невъзможно

Според него има шанс предстоящият вот на недоверие да успее, а ако правителството не подаде оставка.

Желязков: Българските евромонети с националните ни символи стават законно платежно средство от 1 януари

Желязков: Българските евромонети с националните ни символи стават законно платежно средство от 1 януари

Премиерът Росен Желязков и управителят на БНБ се увериха на място, че Монетният двор на банката работи на изключително високо ниво и е въведен 24-часов производствен процес.

Задействаха Bg-Аlert заради преливането на две реки в Бургаско, евакуираха семейство

Задействаха Bg-Аlert заради преливането на две реки в Бургаско, евакуираха семейство

Скъсана е дигата на река Изворска, в нея се влива река Факийска. На място работят екипи на Община Бургас и на Граничната полиция.