Георг Георгиев: Необходим е засилен дипломатически и икономически натиск в отговор на руската агресия
Във връзка с кризата в Близкия изток, българският външен министър акцентира върху необходимостта от връщане към примирие и освобождаване на заложниците,
Министърът на външните работи Георг Георгиев представи България в редовното заседание на Съвет „Външни работи“ на Европейския съюз, което се проведе днес в Брюксел. Две бяха основните теми в дневния ред: руската военна агресия срещу Украйна и ситуацията в Близкия изток и Сирия.
Работата на Съвета започна със среща с украинския външен министър Андрий Сибига. В рамките на дискусията българският първи дипломат подчерта последователната подкрепа на страната ни за суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Украйна. Министър Георгиев изрази необходимостта от засилен дипломатически и икономически натиск в отговор на руската агресия.
Във връзка с кризата в Близкия изток, българският външен министър акцентира върху необходимостта от връщане към примирие и освобождаване на заложниците, както и притеснение от влошаващата се хуманитарна ситуация в Газа. Той изрази подкрепа за дипломатическите усилия на САЩ и Катар, както и на останалите регионалните партньори.
По темата Сирия, министър Георгиев заяви подкрепа за провеждането на приобщаващ политически процес, който гарантира правата на всички граждани и общности в страната и зачита териториалната цялост и суверенитета на Сирия.
Съветът прие 17 пакет от санкции срещу Русия и взе политическо решение за вдигане на икономическите санкции срещу Сирия. | БГНЕС
Още от Свят
ЕП удари по проруската ос: започва проверка на путинското семейство, в която членува и „Възраждане“
Проверката ще установи дали ЕСН действително защитава принципите на демокрацията, върховенството на закона и правата на човека – задължителни условия за всяка европейска политическа партия.
Линдзи Греъм: Украйна надмина всички очаквания – сега е моментът Путин да бъде принуден към мир
Сенаторът подчерта, че именно това лято е най-подходящият момент да бъде оказан максимален икономически и политически натиск върху Кремъл
Най-голямата руска петролна рафинерия спря работа след украинска атака
Омският НПЗ се намира дълбоко в Сибир. Това е една от най-далекобойните украински атаки от началото на пълномащабната война