15 Януари, 2026

Георгиев: С INSPIRE България ще противодейства успешно срещу насилието над деца

Георгиев: С INSPIRE България ще противодейства успешно срещу насилието над деца

Снимка: Георги Георгиев/Фейсбук

България ще е 47-ата държава, която се присъединява към глобалната инициатива на ООН за превенция и противодействие на насилието над деца - INSPIRE

Въвеждането и прилагането на най-добрите и доказани механизми за превенция и противодействие на насилието над деца в България, това обсъдихме с д-р Наджат М‘джид, специален представител на Генералния секретар на ООН по въпросите за насилието над деца

Това сподели Министърът на правосъдието Георги Георгиев на своя Фейсбук профил. Срещата е била част от сесиите на Общото събрание на ООН в Ню Йорк.

България ще е 47-ата държава, която се присъединява към глобалната инициатива на ООН за превенция и противодействие на насилието над деца - INSPIRE.

Ето какво каза министър Георгиев за значението на присъединяването на страната ни към INSPIRE:

"Това ще ни даде възможност да работим и прилагаме доказани в световен мащаб инструменти за защита на децата, които са както в сферата на правосъдието, така и в социалните услуги и здравеопазването.
Защита на децата и противодействието на насилието над деца е сред приоритетите в работата на правителството.

В Министерство на правосъдието започнахме работа по цялостна реформа на детското правосъдието. Практиката показва, че децата все по-често стават жертви и на онлайн тормоз и престъпления, които са трансгранични и изискват отговор със съвместни действия между различни държави.

В рамките на инициативата INSPIRE в България ще бъдат проведени специализирани обучения за полицаи, прокурори, съдии и други експерти, работещи с деца – жертви или свидетели на насилие. Изключително важно е да гарантираме най-високите стандарти за щадящо и ефективно отношение към децата и техните семейства в тези случаи.

По време на срещата ми с д-р Наджат М‘джид представих и добри примери от работата на българските съдилища със създадените специални „сини стаи“ за изслушване на деца в съдебните процедури.

Преди дни в Окръжен съд – Русе показахме отлично организиран и работещ такъв модел (на снимката). Добър пример в това отношение е и инициативата „Зона ЗаКрила“, която предлага цялостна подкрепа за деца, пострадали от насилие.

Сподели:

Коментари (0)

Радев поиска машинно гласуване с електронно отчитане на резултатите и ръчно броене на разписките

Радев поиска машинно гласуване с електронно отчитане на резултатите и ръчно броене на разписките

"В обществото ни има антимафиотски консенсус и първата крачка за неговото материализиране това са честните избори."

Протестът: Мафията не обича машините

Протестът: Мафията не обича машините

Движението в района на Ларгото и булевардите „Цар Освободител“ и „Княз Александър Дондуков“ е ограничено

СОС ще изслуша в четвъртък Васил Терзиев за боклука

СОС ще изслуша в четвъртък Васил Терзиев за боклука

До 15 януари се очаква и техниката, която беше закупена по извозване и сметосъбиране да пристигне.