7 Ноември, 2025

Георги Кадиев: Помощите напълно разглезиха бизнеса, “Лукойл“ е най-големият им получател

Георги Кадиев: Помощите напълно разглезиха бизнеса, “Лукойл“ е най-големият им получател

Георги Кадиев

„В момента помощите са чист лобизъм"

За първи път от много години насам държавата не успя да събере планираната сума от ДДС, заяви пред БНР финансистът Георги Кадиев.

„Лошо планиране в НС увеличи прогнозата за приходи от ДДС със 760 млн. лева спрямо това, което беше предложено от  Министерството на финансите. 670 милиона лева е неизпълнението.“ – поясни той.

Кадиев отчете също, че има лоша работа на приходната администрация.

Той определи мярката за намален ДДС в определени сектори като необходима по време на ковид пандемията, но не и след това.

„Това се отнася и за всички други видове помощи за бизнеса, които напълно го разглезиха и най-вече частта, свързана с електроенергията. Вече няма стимул да се пести електроенергия. Държавата покрива всичко над 250 лева. Това води до допълнителни разходи за бюджета от 900 милиона лева, които са абсолютно излишни. Най-големият получател на тези помощи е “Лукойл“.  Това е сбъркана политика.“ – коментира финансистът.

Помощите трябва да се намалят и пренасочат към секторите, които имат нужда от тях, смята той.

„В момента те са чист лобизъм, насочен към едрия бизнес и купуване на гласове за избори“, подчерта Кадиев.

Той не би подкрепил въвеждането на необлагаем минимум: „Той струва над милиард и половина на хазната.  Да се дава на всички еднакво е грешна политика. Не бих подкрепил и предложението на ПП да се покриват само първите два дни от работодателя при болничен, а не първите три, както е в момента.“

Кадиев посочи, че трябва да се промени разбирането на кого да се дават помощи:

„Не всички родители имат нужда от данъчни облекчения за децата си под 18 години. Не всички хора имат нужда от една и съща социална политика. Администрацията да си свърши работата и да не дава на всички еднакво. Това трябва да се промени и да пазим фискалната дисциплина.  Всички мерки до момента водят до повишаване на инфлацията.“

Сподели:

Коментари (0)

САЩ и Русия - влизаме ли в нова ера на ядрени опити

САЩ и Русия - влизаме ли в нова ера на ядрени опити

Не само САЩ, но и всички ядрени сили са изправени пред предизвикателството да модернизират и поддържат арсеналите си, без да прибягват до ядрени експлозии.

Тръмп хладен по въпроса за „Томахоук“, но Украйна все още има опции

Тръмп хладен по въпроса за „Томахоук“, но Украйна все още има опции

Експерт смята, че Украйна може да компенсира липсата им със собствените си ракети „Фламинго“ и британските Storm Shadow.

Мицотакис: Руският газ да не влиза в Европа през задната врата

Мицотакис: Руският газ да не влиза в Европа през задната врата

Русия не може да бъде надежден доставчик на енергия, заяви министърът на енергетиката на САЩ Крис Райт, подчертавайки ролята на Гърция в променящия се енергиен пейзаж.