19 Март, 2026

Георги Кузманов: Не е в правомощията на Прокурорската колегия да разгледа сигнала на Сарафов

Георги Кузманов: Не е в правомощията на Прокурорската колегия да разгледа сигнала на Сарафов

Прокурорската колегия към ВСС се събра във връзка с искането им за оставката на Иван Гешев. Снимка: БГНЕС

Това е в правомощията на съответните комисии, заяви членът на Прокурорската колегия към ВСС

Не е в правомощията на Прокурорската колегия да разглежда такъв тип сигнал по същество. Това е в правомощията на съответните комисии. Ние считаме, че е в правомощията на Етичната комисия, но в самото предложение г-н Сарафов е написал да бъде образувано дисциплинарно производство и го изпратихме и на Дисциплинарна комисия.

Това каза Георги Кузманов, член на Прокурорската колегия към Висшия съдебен съвет (ВСС), относно сигнала от зам.-главния прокурор Борислав Сарафов за запис на разговор, за който се твърди, че е направен от главния прокурор Иван Гешев с негов колега, предаде репортер на БГНЕС.

„Комисиите ще го разгледат по същество, ще преценят дали е от тяхна компетентност, и съответно ще се произнесат, надявам се, в максимално кратък срок“, заяви Кузманов. Той обясни, че няма пречка да бъдат извършени всички възможни способи за събиране на доказателства от съответната комисия в съответното производство. Освен това, подчерта Кузманов, ако преценят комисиите могат да бъдат извикани и разпитани всички лица, които имат отношение към случая.

„Досега винаги сме били упреквани, че не работим. Наричаха ни с всякакви имена, че не вършим работа. За първи път, когато направихме нещо – да вършим работа с предното предложение, защото това е единственият способ да се проверят твърденията, изнесени в медиите, единственият орган, който може да провери и да поддържа доверието в главния прокурор и да го оттегли, е Пленумът на ВСС“, посочи той и поясни, че затова първото предложение е било Пленумът да провери всички факти и обстоятелства и да прецени има ли извършено тежко нарушение, или няма такова.

Очаквайте подробности.

Сподели:

Коментари (0)

Кьовеши пред ЕП: Комисията по казуса с Теодора Георгиева установи неправомерно поведение по три направления

Кьовеши пред ЕП: Комисията по казуса с Теодора Георгиева установи неправомерно поведение по три направления

Тя отказа на ЕП подробности по случая с Георгиева - заради неприключени разследвания

Ралица Асенова с иск до Прокуратурата - разкрива шокиращи подробности за трагедията на Петрохан и Околчица

Ралица Асенова с иск до Прокуратурата - разкрива шокиращи подробности за трагедията на Петрохан и Околчица

Близки на жертвите настояват за повторна съдебно-медицинска експертиза, смятат, че ДАНС са компрометирали местопрестъплението

ВАС възобнови поръчката за боклука в столичните райони „Възраждане“, „Оборище“ и част от „Триадица“

ВАС възобнови поръчката за боклука в столичните райони „Възраждане“, „Оборище“ и част от „Триадица“

Според съда прекратяването на процедурата е било незаконосъобразно, тъй като липсват достатъчно мотиви, а и прогнозната стойност на поръчката не е била определена като пределна