7 Февруари, 2026

Лозанов: Забраната за оповестяване на екзитпола е неуместна, да отпадне

Лозанов: Забраната за оповестяване на екзитпола е неуместна, да отпадне

Георги Лозанов

Забраната за оповестяване на временни резултати в деня на избори трябва да отпадне. Така смята медийният експерт и бивш шеф на Съвета за електронни медии Георги Лозанов, като мнението си той изрази по повод разнообразните класации с екзитполове, които се публикуват от различни медии в профилите им социалните мрежи, като по този начин бива заобикалян закона.

Според данните за днешния вот 17 сигнала за подобно съобщаване на междинни резултати са получени в Централната избирателна комисия.

"Действително се създава една нелоялна конкуренция, защото тези, които се придържат към закона, фактически са в губеща позиция. Трябва да изчезне тази забрана. Като не може да се спазва от всички, да не важи за никой", обяви Лозанов пред „Дарик".

По думите му вотът е част от личната неприкосновеност, а агитацията е форма на натиск.

"Друг въпрос е дали социологията е форма на агитация. Когато е обективна, е трудно да се приеме, че е агитация, макар че винаги в нея има един елемент на влияние върху вота.

"Тази информираност за нагласите общо взето винаги е в полза на статуквото и във вреда на малките и новите играчи", допълни бившият председател на СЕМ.

Сподели:

Коментари (0)

Крум Зарков поема лидерския пост в БСП

Крум Зарков поема лидерския пост в БСП

На финалната права в надпреварата той успя да се пребори с Борислав Гуцанов и Руси Статков

След редица отводи, трима ще се борят за лидер на БСП

След редица отводи, трима ще се борят за лидер на БСП

Сред номинираните за лидерския пост бяха и Иван Таков, Габриел Вълков, Атанас Атанасов, Кирил Добрев, Петър Витанов, Румен Овчаров и Сергей Станишев

Драгомир Стойнев отказва да е лидер на БСП, не иска да бъде и в депутатските листи

Драгомир Стойнев отказва да е лидер на БСП, не иска да бъде и в депутатските листи

Като част от управлението БСП е отстоявала политики и програма, докато други партньори са работили основно за собствените си партийни интереси