Георги Марков: Партиите да се засрамят, с държавни субсидии не могат да съберат и 1 млн. гласа!
Само ГЕРБ успява да мине границата благодарение на Борисов и на уменията на Цветанов да създава организации
Депутатът от ГЕРБ Георги Марков коментира пред Нова ТВ казуса с партийните субсидии. Според него, и без тях е възможно да се печелят избори, като даде за пример зората на демокрация.
"В началото на на прехода нямахме субсидии, но печелехме избори със счупени ладичките. Партиите се издържаха от дарения. Няма да забравя покойният Йордан Соколов как даваше големи суми пари за касата на СДС. Тогава биехме с милиони на изборите. Къде остана романтиката. При всички избори до тройната коалиция партията победител печелеше с по 2 млн. гласа без да държавата да ѝ помага. В началото на 90-те години имаше десетки хиляди на стадион „Академик“, които пееха „Развод ми дай“ и "Комунизмът си отива". Авторите на песните не са взели един лев, защото бяха съпричастни към каузата да бием комунизма. А сега, ако не е Бойко Борисов и уменията на Цветан Цветанов да прави организации, никоя друга партия не може да мине дори 1 млн. гласоподаватели. Не ги ли е срам?", попита реторично бившият конституционен съдия.
"Съгласен съм субсидията да е лев за реален глас и ще подкрепя решението на правителството. Защо през 90-те години хората не ходеха на мач, на кино и на театър, а се прибираха да ни слушат какво говорим във Великото народно събрание. Защо ще субсидираме партията джудже ДСБ за това, че съсипа СДС. Първият закон, който внесохме, беше за мажоритарни избори, но никой не ни подкрепи, защото листите трябвало да се редят от експерти. На тези избори гласувах единствено от чувство на лоялност към ГЕРБ", каза още Марков.
Още от България
Парламентът прие на първо и второ четене законови промени за "Лукойл" - заради решението на КС
В пленарната зала се стигна до остър дебат
Асен Василев: Г-жа Йотова се превърна в говорител на г-н Радев
"Над един милиард за общините ще бъде харчени по усмотрението на един човек. Цената ще платим всички ние", смята той
Стоян Тричков от ПБ трикратно нарече опозицията "лъжции долни манипулатори" заради критики в пленарната зала
Председателката на НС Михаела Доцова го наказа със "забележка"