1 Март, 2026

ГЕРБ и ДПС се опитват да пробутат спорни промени в закона за инвестициите

ГЕРБ и ДПС се опитват да пробутат спорни промени в закона за инвестициите

Според природозащитници зад тях стоят сериозни икономически интереси

Президентът Румен Радев наложи вето на скандални промени в Закона за инвестициите.  За днес е насрочено заседание на икономическата комисия по темата. И отново се правят опити да бъдат вкарани доста спорни текстове по спешност в дневния ред на НС с цел преодоляване на ветото. 

Промените, лансирани от група депутати начело с Делян Добрев от ГЕРБ, предвиждат отслабване на държавния и обществения контрол върху големи инвестиционни проекти. Премахва се възможността да се обжалват на втора съдебна инстанция решения на институции, улесняващи такива инвестиции в ущърб на природата и здравето на хората. Предвидено е "важни" инвеститори да могат да купуват и наемат имоти от държавни фирми на безценица - без търг и конкурс, без да се прави пазарна оценка. 

Според природозащитниците зад предложените промени стоят огромни икономически интереси. Това обяснява защо ГЕРБ и ДПС, подкрепяни от ИТН, толкова напираха да поправят Закона за инвестициите с цената на процедурни безобразия.  Спазвайки порочната традиция, Делян Добрев и компания внесоха в последния момент между първо и второ четене промени "4 в 1" - покрай инвестициите се прицелиха в още три закона - за околната среда, за зелената енергия и ЗУТ (Закон за устройство на територията). Депутатските поправки не са минали през задължителното обществено обсъждане и не е направена оценка на въздействието им.

Според известния екоактивист Тома Белев, бивш зам.-министър на околната среда, промените, тикани от ГЕРБ и ДПС, са "изкормване на закона". "Истинската цел на вносителите е да улеснят близки до партиите фирми да крадат средства от бюджета и от еврофондовете, коментира пред "Сега" Александър Дунчев от "Зелено движение". 

  
Сподели:

Коментари (0)

Надежда Йорданова: Андрей Янкулов може да направи предложение за временно и.ф. гл. прокурор

Надежда Йорданова: Андрей Янкулов може да направи предложение за временно и.ф. гл. прокурор

Представителят на ръководството на “Да, България” подчерта, че усилията на служебния министър на правосъдието да разреши казуса заслужават подкрепа

ВМРО на Каракачанов обяви, че ще подкрепи на изборите неродената партия на Румен Радев

ВМРО на Каракачанов обяви, че ще подкрепи на изборите неродената партия на Румен Радев

Кремълските патриоти дават ясен знак, каква е същността на формацията им – пропутинска и антибългарска 

Самолети на Военновъздушните сили на САЩ са на летището в София, има цистерни до тях

Самолети на Военновъздушните сили на САЩ са на летището в София, има цистерни до тях

Самолетите, които са разположени в България, не са за военни цели, основно те са цистерни за зареждане по време на полет