6 Декември, 2025

ГЕРБ искат отговор кой е виновен за дефицита, Василев ги изненадал с новия дълг

ГЕРБ искат отговор кой е виновен за дефицита, Василев ги изненадал с новия дълг

Бойко Борисов. Снимка: БГНЕС

Има неизпълнение на приходите, и то от ДДС на агенция "Митници", заяви Теменужка Петкова

"Няколко милиарда минус сме. Като (не)коалиция не сме информирани, че правителството се готви за нови заеми, поне аз". Така лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов реагира на новината, съобщена ден по-рано от финансовия министър Асен Василев, че кабинетът се готви за нов дълг до края на годината. От Търговище Борисов поиска да знае защо Василев не казва кои правителства са виновни за по-ниската събираемост от ДДС.

"Обръщам се към моя съюзник Кирил Петков защото съм бил мнителен - от 3 г. не сме в управлението, не сме имали шеф на НАП, финансов министър. Някои са виновни за това положение на бюджета. Шегите и закачките кое е хит са хубави, в предизборна кампания сме. Но защо не посочват виновните за това? Защо колегите от ДБ не го коментират", попита той колегите си от управляващото мнозинство ден, след като съпредседателят на ПП Петков обяви, че ГЕРБ няма как да ги строят пред стаята си.

"Няма значение пред коя стая ще се строяваме, не се ли строим заедно, влизаме в дългова спирала, не могат да се вземат тежки решения, забравяме за Шенген и всичко останало. Не е важно къде, по-важно е под един флаг да се строим, в името на България", настоя лидерът на ГЕРБ. "С нарастващия COVID, с дефицита, нищо хубаво няма да се случи. Ако сме единни като нация поне може да минем по-леко", добави Борисов.

Теменужка Петкова, която е част от бюджетната комисия в парламента обясни, че вчера е научила от медиите, че Василев възнамерява да тегли нов дълг. "Сметката ще я платим всички ние", предупреди тя. "Една от причините, макар да не се казва истината, е че има неизпълнение на приходите, и то от ДДС на агенция "Митници", заяви тя. Според нея при управлението на Борисов и ГЕРБ бюджетът винаги е бил на излишък и е имало и за път и за инфраструктурни проекти. "Всичко, което се направи, бе благодарение на разумната фискална политика, която нашите правителства водеха. А сега влизахме от дълг в дълг. Не е ясно какъв ще е размерът и чакаме да видим с колко още ще задлъжнеем", ядоса се Петкова. Тя поиска точен отговор кой е виновен бюджетът да е на дефицит, макар и 3%. 

"Оказа се лъжа, че при нашето правителство се е крало. Тия медийни клишета, ч сме крали по 8-10 млрд. на година, къде са в бюджета?" попита лидерът на ГЕРБ. И обясни - дефицит означава като си бръкнеш в джоба, да нямаш пари. "А ако в другия има 3 лв.,  си ги взел от комшията и трябва да ги върнеш - това е дефицит", обясни Бойко Борисов.
Сподели:

Коментари (0)

Желязков: Българските евромонети с националните ни символи стават законно платежно средство от 1 януари

Желязков: Българските евромонети с националните ни символи стават законно платежно средство от 1 януари

Премиерът Росен Желязков и управителят на БНБ се увериха на място, че Монетният двор на банката работи на изключително високо ниво и е въведен 24-часов производствен процес.

Задействаха Bg-Аlert заради преливането на две реки в Бургаско, евакуираха семейство

Задействаха Bg-Аlert заради преливането на две реки в Бургаско, евакуираха семейство

Скъсана е дигата на река Изворска, в нея се влива река Факийска. На място работят екипи на Община Бургас и на Граничната полиция.

Порой предизвика наводнения в къмпинг "Арапя" край Царево

Порой предизвика наводнения в къмпинг "Арапя" край Царево

Паднаха 130 литра дъжд на квадратен метър. Временно е затворен републиканският път за село Варвара. Наводнени са предимно незаконни обекти край реката и в земеделски земи.