29 Април, 2026

ГЕРБ предлагат висши чиновници да не влизат в бордове на държавни фирми

ГЕРБ предлагат висши чиновници да не влизат в бордове на държавни фирми

Красимир Ципов. Снимка: Дневник

Рестрикцията се отнася до фирми, в които държавата или община имат над 50% участие

Депутати от ГЕРБ са предложили промени в Закона за публичните предприятия, с които се предлага висши държавни служители да не могат да участват в бордовете на държавни фирми.

Забраната обхваща главни секретари на Народното събрание, на президента, на Министерския съвет, на министерства и ведомства, съобщава "24 часа". Рестрикцията се отнася до фирми, в които държавата или община имат над 50% участие.

Подобна забрана бе въведена в Закона за публичните финанси през 2019 г., припомня изданието. Тогава се прие тези дружества да провеждат конкурси за всяка позиция, като към кандидатите имат редица изисквания, сред които и това да не заемат висша държавна длъжност.

При гласуването на промените на първо четене обаче бе прието главните секретари, ръководителите на бюджетни организации или други длъжностни лица, които се занимават с финансово управление и контрол на средства от ЕС, както и тези чиновници, които отговарят за обществените поръчки, да могат да се включват в бордовете на държавни компании.

Сега се предлага отпадане на тази възможност, като мотиви не са посочени.

Друга промяна в Закона за публичните предприятия в преходните и заключителните разпоредби гласи да не се преобразуват като административни структури държавните предприятия, създадени със специален закон.
Сподели:

Коментари (0)

Василев потвърди: Продължаване с отделни парламентари групи в общ съюз

Василев потвърди: Продължаване с отделни парламентари групи в общ съюз

"И в Европа сме в две различни семейства"

"Продължаваме промяната" иска отделни парламентарни групи с "Демократична България"

"Продължаваме промяната" иска отделни парламентарни групи с "Демократична България"

На влизане на срещата съпредседателят на "Да, България" Ивайло Мирчев заяви, че е изключително важно ПП и ДБ да съставят единна парламентарна група, за да противодействат на концентрацията на власт

Дикме: Над 10 от мандатите на Радев идват от подкрепата на турците и мюсюлманите

Дикме: Над 10 от мандатите на Радев идват от подкрепата на турците и мюсюлманите

„Горчивото вино тепърва ще започнат да го пият управляващите, защото Радев, ако досега беше от институцията президент и критикуваше, сега вече с екипа си ще понесе негативите на управлението“