5 Декември, 2025

ГЕРБ внася в прокуратурата сигнал и срещу кмета на Мездра

ГЕРБ внася в прокуратурата сигнал и срещу кмета на Мездра

Сигнал ще бъде изпратен и до Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество

Внасяме сигнал до прокуратурата за „Мездра-гейт”. Това съобщи на брифинг в Народното събрание депутатът от ГЕРБ Александър Иванов.

Той посочи и конкретния повод - за една спортна зала, за която 2014 година държавата превежда средства на Община Мездра, където зам.-кмет тогава е бил Генади Събков. Общината изплаща авансово 1 400 000 лева на изпълнител на обекта, обясни Иванов.

„Питаме кмета Генади Събков защо с тези 1 400 000 лева дава един безлихвен заем, защото до момента те не са изплатени и не са извършени строително-монтажни работи, видно от снимките на обекта. За какво са тези средства и защо вече трета година, без положена една тухла, те не са поискани”, поясни аргументи за сигнала Иванов.

По думите му в сигнала до главния прокурор се пита още за 2 600 000 лева от възстановено на общината ДДС по изпълнен 2014 година проект за реконструкция на ВиК мрежа. „Какви санкции е понесла още Община Мездра от страна на КЗК за неправилно проведени конкурси и класирани изпълнители и на чия финансова сметка се пишат тези санкции?”, попита още Александър Иванов.

По време на брифинга стана ясно още, че сигнал, свързан с кмета на Мездра Генади Събков ще бъде внесен и до Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество. От ГЕРБ уточняват, че през мандата 2011-2015, когато той е бил заместник-кмет, неговият син – Николай Събков, докато е бил студент в Шотландия е получавал земеделски субсидии в размер на десетки хиляди лева за наети от общината пасища и ниви. От ГЕРБ настояха още кметът Генади Събков да подаде оставка.

Сподели:

Коментари (0)

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

Столичната дирекция на вътрешните работи предостави уточняваща информация за лицата.

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Той добави, че от месеци забелязва несъответствия в поведението на ръководството, но чашата е преляла след последното заседание, проведено вечерта преди масовите протести.

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

"Закриването на Комисията по досиетата е закъсняло, а едни 10 милиона просто си отлитат. Няма причина БСП да променя позицията си за Комисията „Сорос“, смята той