Става дума за дронове с голям обсег "Антонов-196", които имат обсег от 1200 километра и могат да носят до 50 килограма експлозив
Германия е започнала да финансира производството на бойни средства с голям обсег с цел защитата на Украйна, съобщава БТА с позоваване на агенция ДПА и информация на германския в. "Велт".
Според изданието е подписан предварителен договор за покриването от германска страна на разходите по производството на над 500 дрона с голям обсег от модела "Антонов-196".
"Велт" пише, че тези дронове камикадзе имат обсег от 1200 километра и могат да понесат експлозив с тегло до 50 килограма. Това ги прави подходящи за атакуването на така наречените "по-лесни" цели по протежение на трасета, които не са специално защитени - в това число складове и цистерни с горива.
Министерството на отбраната на Германия не потвърди пред ДПА точно към кой отрасъл ще бъде насочено германското финансиране. Агенцията обръща внимание на факта, че новото германско правителство на канцлера Фридрих Мерц е променило медийната политика, що се отнася до поверителността специално на информацията, засягаща военните въпроси.
Министърът на отбраната Борис Писториус и украинският президент Володимир Зеленски потвърдиха в Киев на 12 юни, че Германия и Украйна искат съвместно да произвеждат оръжейни системи с голям обсег. Споменати бяха дронове и ракети - включително крилати. На по-късен етап тези бойни средства ще бъдат произвеждани и в двете държави.
Очаква се германската армия да бъде оборудвана във все по-голяма степен с продуктите на този общ производствен план, отбелязва ДПА.
Още от Свят
FIFA пуска на следващото Световно първенство до 64 отбора: Politico разкри неочакваната причина
Отбелязва се, че основният мотив е финансов. Разчита на огромната фенска база на Китай — страна с население над 1,4 милиарда души — което би донесло значителни допълнителни приходи
Тръмп отдаде последна почит на четирима американски военнослужещи, загинали при атаки на Иран
Войната струва близо 37,5 милиарда долара на американските данъкоплатци и отне живота на 18 военнослужещи от САЩ, както и на хиляди иранци
Руски журналист: Русия изобщо не е готова за войната, която Путин доведе на нейна територия
„За първи път в историята на Руската империя, Съветския съюз и постсъветска Русия са нанесени удари по Сибир. Такова нещо никога не е имало“, казва Игор Яковенко