18 Януари, 2026

Германия: Не приемаме шантажа на Тръмп по отношение на Гренландия, ще има европейски отговор

Германия: Не приемаме шантажа на Тръмп по отношение на Гренландия, ще има европейски отговор

Снимка: EPA/BGNES

„Ако ЕС отстъпи тук, това само ще насърчи президента на САЩ да отправи следващото абсурдно искане и да заплаши с нови мита.“

Германия и нейните европейски партньори няма да се поддадат на шантажа на Доналд Тръмп, заяви днес германският вицеканцлер и министър на финансите Ларс Клингбайл, цитиран от Ройтерс и БТА. 
Изказването беше направено в отговор на вчерашната заплаха на американския президент, че ще наложи допълнителни мита върху вноса от осем европейски страни, включително Германия, които не подкрепят плана му за придобиване на Гренландия, предаде Ройтерс.

Германия винаги ще протяга ръка към САЩ, за да намери общи решения, но Берлин не може да се съгласи с Вашингтон по този въпрос, заяви Клингбайл.

„И така, много ясният сигнал е: няма да се поддадем на изнудване и ще има европейски отговор.“ - добави той.

Междувременно Асоциацията на германското машиностроене (VDMA) изрази остра позиция срещу плановете на американския президент Доналд Тръмп да използва митата, за да окаже натиск върху Дания да продаде контрола над Гренландия на САЩ, призовавайки Европа да не се поддава на неговите искания.

„Ако ЕС отстъпи тук, това само ще насърчи президента на САЩ да отправи следващото абсурдно искане и да заплаши с нови мита“, заяви днес Бертрам Кавлат, президент на асоциацията.

„Силно спорни политически цели се свързват с икономически санкции по неприемлив начин“, коментира Волкер Трайер, специалист по външна търговия в Германската индустриално-търговска камара (DIHK).

И двамата представители на германския бизнес призоваха за единна реакция от страна на Европейския съюз.

Подобни европейски мерки може да включват и Инструмента на ЕС срещу икономическата принуда (ACI), който позволява на общността да отвърне на трети страни, които оказват икономически натиск върху членките на ЕС да променят политиките си и предлага широк обхват от мерки. Той позволява на ЕС да ограничи достъпа до търгове за обществени поръчки за компании от трети страни, както и да предприема действия, засягащи търговията с услуги или инвестициите, посочва Ройтерс.

Сподели:

Коментари (0)

Европейски адвокати: Ерфан Солтани е бил екзекутиран от режима в Иран, въпреки международната реакция

Европейски адвокати: Ерфан Солтани е бил екзекутиран от режима в Иран, въпреки международната реакция

Дори не е имал възможност да се сбогува със семейството си. За момента иранските власти не са потвърдили информацията.

Сирийската армия продължава да изтласква кюрдите - те взривиха два моста, водещи към Ракка

Сирийската армия продължава да изтласква кюрдите - те взривиха два моста, водещи към Ракка

В петък президентът Ахмед аш Шараа предостави на кюрдите безпрецедентни национални права, които обаче бяха сметнати за недостатъчни.

Поредно руско нападение нанесе щети на жизненоважна инфраструктура в Одеска област

Поредно руско нападение нанесе щети на жизненоважна инфраструктура в Одеска област

В резултат на ударите е възникнал пожар в обект на енергийна инфраструктура.