18 Март, 2026

Германия изригна: Американският президент вече е постлал червения килим за Путин

Германия изригна: Американският президент вече е постлал червения килим за Путин

Борис Писториус, снимка: ЕПА/БГНЕС

Министър Писториус обвини Белия дом, че твърде рано в преговорите за мир е изключил членството на Украйна в НАТО от дневния ред

Германският министър на отбраната Борис Писториус отправи остри нападки към Доналд Тръмп, като го обвини, че изпраща погрешни сигнали към Владимир Путин и отслабва позицията на Украйна във войната, съобщава "Политико".

По случай четвъртата годишнина от руската инвазия в Украйна социалдемократът - най-популярният политик в Германия в последните проучвания - заяви, че Тръмп е повишил доверието към лидера на Кремъл чрез прекалено топло общуване.

"За съжаление, американският президент повлия на хода на войната и самочувствието на Путин, когато постла червения килим и го поздрави като приятел в Аляска, като същевременно напълно спря военната помощ за Украйна", отбеляза Борис Писториус.

Тръмп се срещна с Путин в Аляска през август 2025 г. без европейско участие. Това засили опасенията на Стария континент, че Вашингтон се опитва да сложи край на войната без никакво участие на Украйна или Европа. Тръмп многократно е променял тона си по отношение на конфликта и не публикува изявление в подкрепа на Украйна по случай четвъртата годишнина от войната.

Писториус обвини Белия дом и за това, че е изключил членството на Украйна в НАТО от дневния ред твърде рано в преговорите.

"Американският президент, за съжаление и ненужно, премахна членството в НАТО от дневния ред много рано. Това би бил един от въпросите, които човек би могъл да използва за преговори по други неща", посочи той.

Не за първи път Писториус критикува начина, по който Тръмп се е справял с войната в Украйна. Миналата година той заяви, че президентът е "преценил неправилно" влиянието си върху Путин в преговорите за прекратяване на огъня.

Най-новото му изказване идва дни преди германският канцлер Фридрих Мерц да замине за Вашингтон, където планира да представи "обща европейска позиция" по отношение на търговията, след като Тръмп предприе стъпки за повишаване на глобалните мита до 15%.

Сподели:

Коментари (0)

Хиляди американски морски пехотинци се насочват към Иран

Хиляди американски морски пехотинци се насочват към Иран

САЩ изпращат значителни военни подкрепления в Близкия изток, нанесоха мощен удар по всички военни обекти на остров Харг

WSJ: Русия значително разшири военната подкрепа за Иран 

WSJ: Русия значително разшири военната подкрепа за Иран 

Освен това Москва консултира Техеран относно тактиката за използване на безпилотни апарати, като се взема предвид опитът от използването на дронове във войната срещу Украйна.

Канада може да се присъедини към ЕС

Канада може да се присъедини към ЕС

Забележката на Баро за Канада не беше представена като конкретно политическо предложение, а като част от по-широк аргумент, че ЕС се утвърждава като „трета суперсила“