11 Август, 2026

Германия предоставя допълнителна енергийна подкрепа за Украйна

Снимка: EPA/BGNES

Украинците са изправени пред тежка зима, след като Москва проведе масирана бомбардировъчна кампания срещу енергийната инфраструктура

Германия обяви, че ще предостави допълнителни 100 млн. евро за подкрепа на енергийната инфраструктура в Украйна, въпреки неотдавнашния корупционен скандал в разтърсения енергиен сектор

Средствата ще бъдат предоставени през германската банка за развитие KfW и дарени на Украинския фонд за енергийна подкрепа, се казва в изявление на министерството на икономиката.

Новите средства ще доведат общата вноска на Германия във фонда до 550 милиона евро до края на 2025 г., посочи министерството, цитирано от Агенция Франс прес.

Украинците са изправени пред тежка зима, след като Москва проведе масирана бомбардировъчна кампания срещу енергийната инфраструктура.

Усилията за укрепване на енергийната инфраструктура обаче бяха усложнени от доклад от ноември, който разкри широко разпространена корупция в сектора.

Президентът Володимир Зеленски нареди на двама министри да подадат оставка заради корупционната схема и наложи санкции на бивш бизнес партньор, който беше посочен като нейния организатор.

Германия обеща да продължи да подкрепя Украйна въпреки скандала, макар че канцлерът Фридрих Мерц призова страната да „енергично напредва с антикорупционните мерки“.

Министерството на икономиката заяви, че „на фона на последните разследвания на украинските антикорупционни власти“ KfW ще „продължи да следи строго за спазването на своите правила“.

Сподели:
Гърция уговаря купуването на бронирани машини „Страйкър“ от САЩ

Гърция уговаря купуването на бронирани машини „Страйкър“ от САЩ

Най-вероятно гръцката армия ще избере модела M1126 „Страйкър“, който Украйна използва много активно

WP: След срещата на НАТО скрили Тръмп в камион с храна, за да напусне Турция - имало риск от покушение

WP: След срещата на НАТО скрили Тръмп в камион с храна, за да напусне Турция - имало риск от покушение

Проведена е строго секретна операция поради заплаха от покушение от страна на Иран

Съдът в Сирия постанови задочно смъртна присъда за диктатора Башар Асад

Съдът в Сирия постанови задочно смъртна присъда за диктатора Башар Асад

Магистратите обявиха, че той е виновен за военни престъпления и престъпления срещу човечеството

Коментари (0)