7 Юли, 2026

Германия арестува китайка по обвинения в шпионаж на отбранителната индустрия

Германия арестува китайка по обвинения в шпионаж на отбранителната индустрия
Снимката е илюстративна

Яки Х. е работила за компания, която предоставя логистични услуги

Германия арестува китайка, обвинена в шпионаж на отбранителната индустрия, докато е работила в логистична компания.

Жената, назована само като Яки Х., е „заподозряна, че е действала като разузнавателен агент на китайска тайна служба“, се казва в изявление на федералните прокурори.

Яки Х. е работила за компания, която предоставя логистични услуги, включително на летище Лайпциг/Хале в Източна Германия.

Твърди се, че тя е използвала позицията си, за да събира информация за „транспортирането на военно оборудване и за лица, свързани с германска оръжейна компания“.

В периода от средата на 2023 г. до февруари тази година тя „многократно е изпращала информация за полети, товари и пътници на летището на служител на китайската тайна служба - а именно Джиан Г., срещу когото се води отделно съдебно производство“.

Джиан Г. беше арестуван през април по подозрение в шпионаж, докато работеше в брюкселския офис на германския евродепутат Максимилиан Крах от крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“.

Жената, която е арестувана в понеделник, беше изправена пред съдия-следовател от Федералния съд, който връчи заповед за арест и нареди да бъде задържана под стража. / БГНЕС, АФП


Сподели:
Нетаняху:  Въпреки отделните разногласия с Тръмп сме на едно мнение по най-важните въпроси за Иран

Нетаняху: Въпреки отделните разногласия с Тръмп сме на едно мнение по най-важните въпроси за Иран

Той коментира и възможността Съединените щати да продадат изтребители F-35 на Турция, като предупреди, че подобна сделка би нарушила стратегическия баланс в Близкия изток.

Кабинетът "Мадяр спря две държавни медии, близки до Орбан

Кабинетът "Мадяр спря две държавни медии, близки до Орбан

„Днес слагаме край на пропагандното излъчване в обществените медии“, написа премиерът във Фейсбук.

Вежди Рашидов: Радев е невинен за договора с „Боташ“, виновни са  младите момчета от "Продължаваме промяната"

Вежди Рашидов: Радев е невинен за договора с „Боташ“, виновни са младите момчета от "Продължаваме промяната"

Заяви, че Ердоган „също като Ататюрк много обича България“. Нерде Ердоган, нерде Ататюрк, бихме му казали

Коментари (0)