5 Декември, 2025

Германия: Дугин е контактувал с екстремисти в Европа

Германия: Дугин е контактувал с екстремисти в Европа

Идеите на Дугин положиха основите за нападението срещу Украйна

Германските спецслужби от дълго време засичат контакти между влиятелния в Русия идеолог Александър Дугин и десни екстремисти в Европа, предаде Дойче веле.

"Независимо, че Дугин не заема официални длъжности, той е ключова идеологическа фигура. Пропагандираните от Дугин националистически възгледи положиха основите за противозаконното нападение срещу Украйна." – се казва в позиция на федералното правителство, цитирана от агенция dpa. Тя беше огласена в отговор на питане от експерта по вътрешните работи Мартина Ренер от фракцията на Лявата партия.

В документа се посочва, че се е наложило спецслужбите да поставят под засилено наблюдение дейността на Дутин в Германия.  

Т.нар. "Аналитичен център "Катехон", оглавяван от Дугин, представлява дясноекстремистки мозъчен тръст, разпространяващ антизападни и антилиберални идеи. Идеологически лайтмотив на центъра е създаването на единно културно пространство на православните руснаци, както и руска държава върху обширни територии в Европа и Азия." – казват още от германското правителство.

Сподели:

Коментари (0)

Украински дронове удариха пристанището Темрюк, гори рафинерия на "Роснефт" в Сизран

Украински дронове удариха пристанището Темрюк, гори рафинерия на "Роснефт" в Сизран

Записи, направени от руснаци, е запечатаха мащабен пожар. Местните власти потвърдиха новината за нападението, нанесло сериозни щетите пристанищната инфраструктура

Тръмп: Войната в Украйна ще приключи

Тръмп: Войната в Украйна ще приключи

Той отбеляза, че в момента се търси вариант за урегулиране между Русия и Украйна. „Търсим още един вариант за уреждане между Русия и Украйна, ако е възможно."

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

По думите му, Белият дом е бил наистина уверен, че това ще бъде „най-лесната война“, която ще трябва да бъде спряна