24 Ноември, 2024

Германия и Канада започват да търгуват с водород

Германия и Канада започват да търгуват с водород

Двете страни прокарват път за трансатлантическа верига на доставки

Лидерите на Канада и Германия подписаха споразумение за екологично чист водород, с което прокараха път за трансатлантическа верига за доставки, докато Европа се стреми да намали зависимостта си от руския газ.

"Това е вот на доверие за Канада като лидер в областта на чистата енергия", заяви министър-председателят Джъстин Трюдо по време на съвместна пресконференция с гостуващия германски канцлер Олаф Шолц.

"Не можем да продължаваме да разчитаме на авторитарни държави, които ще използват като оръжие енергийната си политика, каквато е Русия, които не се интересуват от резултатите в областта на околната среда, трудовите права и дори правата на човека", добави Трюдо.

Москва намали износа си на горива за Европа в отговор на наказателните западни санкции заради инвазията на Москва в Украйна, което принуди страните да търсят алтернативи.

Шолц заяви, че е необходимо да се обсъдят "краткосрочните ограничения и втечненият природен газ (LNG), но в дългосрочен план истинският потенциал се крие в зеления водород от богатите на вятър, рядко населени атлантически провинции".

Канада има за цел да се превърне в основен производител и износител на водород и други свързани с него чисти технологии, които да изместят затоплящите климата изкопаеми горива, а Германия се очертава да стане първият й голям клиент.

В съвместна декларация Трюдо и Шолц очертаха плановете си за "стартиране на водородната икономика и за създаване на трансатлантическа верига за доставки на водород".

Планът е първите доставки на канадски водород за Германия да бъдат осъществени още през 2025 г., се казва в изявлението.

Канада заяви, че ще изнася водород и за по-широкия европейски пазар - "допринасяйки за европейската енергийна сигурност", тъй като блокът се стреми да прекрати зависимостта си от руската енергия - както и за Азия.

Двамата лидери, с голяма германска бизнес делегация начело, разгледаха обекта в Стивънвил, Нюфаундленд, където базираната в САЩ World Energy GH2 Inc. иска да изгради съоръжение за производство на водород, захранвано от вятърен парк с 164 турбини и мощност един гигават на полуостров Порт о Порт.

Бившият завод за целулоза разполага със значителни вятърни ресурси, достъп до електроразпределителната мрежа и пристанище, което може да доставя продукти за Европа.

Проектът е един от дузината, които се разглеждат от правителството на Нюфаундленд, след като то отмени мораториума върху новите вятърни паркове и през юли обяви покана за представяне на предложения за изграждане на турбини върху държавни земи.

Цената на проекта е около 10 млрд. долара, което би било най-голямата инвестиция, правена някога в атлантическия регион на Канада. /БГНЕС, АФП

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства