8 Април, 2026

Германия изпраща 4000 дрона с изкуствен интелект в Украйна

Германия изпраща 4000 дрона с изкуствен интелект в Украйна

Борис Писториус

Може да бъдат използвани на 30-40 километра зад фронтовата линия

Германия съобщи, че изпраща на Украйна 4000 дрона с изкуствен интелект, въпреки че отказва да предостави ракетната система с голям обсег „Таурус“.

Берлин е вторият по големина доставчик на военна помощ за Украйна в борбата ѝ срещу руската инвазия.

Министърът на отбраната Борис Писториус заяви пред репортери по време на събитие в Бавария, че предоставените безпилотни летателни апарати „се направляват и поддържат от изкуствен интелект“ и че те могат да елиминират електронната защита на противника.

Безпилотните самолети „може да бъдат доставени много бързо“ и може да бъдат „използвани на 30-40 километра зад фронтовата линия и да поразяват бойни постове, логистични центрове и други цели“, каза Писториус.

По някои части от фронтовата линия в Украйна такова разстояние би означавало достигане на цели на руска територия.

През юни Берлин обяви намерението си да достави безпилотни самолети на Украйна, но не даде подробности за спецификациите им.

Въпреки че безпилотните летателни апарати бяха наречени от германските медии „мини-Таурус“, правителството внимателно подчерта, че те нямат същия обсег.

„Това са тактически безпилотни летателни апарати с ограничен обсег“, заяви говорителят на Министерството на отбраната Натали Йенинг пред репортери на правителствена пресконференция в понеделник.

„Няма никаква връзка със системата „Таурус“, както беше очертано в някои медийни публикации“, добави тя.

Правителството, оглавявано от канцлера социалдемократ Олаф Шолц, отказа да достави на Украйна системата „Таурус“, опасявайки се, че този ход може да въвлече Русия и Запада в по-пряк конфликт.

Правителството подчерта, че позицията му е непроменена, въпреки решението на президента на САЩ Джо Байдън да разреши на Украйна да използва американски ракети с голям обсег за поразяване на цели на територията на Русия.

Някои членове на правителството на канцлера се противопоставиха на неговата позиция.

Вицеканцлерът и министър на икономиката Роберт Хабек, който ще води партията на Зелените на предсрочните парламентарни избори през февруари, заяви, че ако беше канцлер, щеше да достави системата „Таурус“ на Украйна.

Основната опозиционна партия - консервативният Християндемократически съюз (ХДС), който в момента води в проучванията на общественото мнение, също заяви, че подкрепя изпращането на ракетите в Киев. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп отложи ударите по Иран срещу отваряне на Ормузкия проток

Тръмп отложи ударите по Иран срещу отваряне на Ормузкия проток

Той отбеляза, че САЩ са получили от Иран предложение, включващо 10 точки. "Смятам, че това е приложима основа, по която може да се преговаря", добави президентът на САЩ

Тръмп обмисля молба за удължаване на ултиматума към Иран, искат отстраняването му

Тръмп обмисля молба за удължаване на ултиматума към Иран, искат отстраняването му

Искането е отправено от пакистанския министър-председател Шехбаз Шариф чрез публикация в социалната мрежа X. В нея той подчертава, че усилията за разрешаване на кризата напредват „стабилно, уверено и мощно“, като призовава и Иран да отвори Ормузкия проток за същия период

Китайски ИИ насочва в реално време иранските ракети към американските бази в Близкия изток

Китайски ИИ насочва в реално време иранските ракети към американските бази в Близкия изток

Системата автоматично разпознава и маркира обекти, което позволява идентифицирането на военните обекти и техника на САЩ за минути, а не часове