Германското правителство разкритикува самостоятелния ход на Испания, Ирландия и Норвегия, които вчера обявиха, че ще признаят Палестина за държава. Според германската министърка на външните работи Аналена Бербок този ход не води до нищо конкретно и само ще затрудни евентуални мирни преговори, предаде БНР.
"Решението на тази ужасна ситуация, която преживяваме в момента, не изисква символично признаване, а политическо решение." - заяви германската министърка на външните работи Аналена Бербок след консултации с колегите си от Франция и Полша.
"Без силна кризисна дипломация палестинската държава няма да стане реалност", посочи тя.
Независима палестинска държава е твърда цел на германската и европейската външна политика, заяви Бербок.
"Ако едно просто признаване сега, в този момент, би донесло мир, тогава не мисля, че някой или която и да е политическа сила в света би се поколебала", добави тя.
Бербок призова за преки преговори между двете страни за намиране на решение на близкоизточния конфликт, основано на съществуването на две държави, в които израелци и палестинци да живеят мирно един до друг.
Похитените заложници трябва да бъдат освободени. Освен това смъртта и страданията в Газа трябва да бъдат прекратени. До Газа спешно трябва да достигне повече хуманитарна помощ.
За разлика от Норвегия, Ирландия и Испания, германското правителство продължава да отхвърля признаването на Палестина за държава.
Още от Свят
Москва: Черноморската инициатива е ключова тема в преговорите със САЩ в Рияд
Разговорите, които започнаха на 24 март, са част от продължаващите усилия на президента на САЩ Доналд Тръмп за прекратяване на огъня и постигане на по-широкообхватно мирно споразумение в Украйна
Шмигал: С атаката срещу Суми Кремъл показва, че желае да продължи терора
Нападените идва на фона на разговорите за прекратяване на войната в Украйна в Рияд, а при удара на агресора са загинали 65 души, сред тях и 14 деца
Източна Европа укрепва границите си с Русия и Беларус: Пет държави се готвят да ги минират
Полша, Естония, Латвия, Литва и Финландия обмислят да се оттеглят от Конвенцията за борба с противопехотните мини, известна още като Отавски договор