23 Ноември, 2024

Германия национализира дъщерна компания на „Газпром“

Германия национализира дъщерна компания на „Газпром“

През април Берлин постави SEFE под свой ефективен контрол

Германия обяви, че национализира бивше дъщерно дружество на руския енергиен гигант "Газпром", заявявайки, че това е необходимо поради системното значение на компанията за енергийните доставки в страната.

Дружеството, Securing Energy for Europe GmbH (SEFE), преди беше известно като Gazprom Germania. Тя е мрежов оператор и непряко контролира най-голямото газохранилище в Германия в северозападния град Реден.

След нахлуването на Русия в Украйна и решението на Москва да намали енергийните доставки за Европа, през април Берлин постави SEFE под свой ефективен контрол. Собствеността на дружеството обаче оставаше неясна. В резултат на това бизнес партньорите и банките са преустановили деловите си отношения със SEFE или не желаят да влизат в нови такива, заявиха от Министерството на икономиката.

"Това застрашава продължаването на бизнес операциите на SEFE и по този начин доставките на газ", добави то.

Поради това Германия по-рано е национализирала дружеството и го е превърнала в държавен актив.

По силата на сложни счетоводни маневри загубите на дружеството се компенсират от капиталовите му резерви. В резултат на това "Газпром" губи акционерното си участие в дружеството, заявиха от Министерството на икономиката.

На свой ред Германия ще вложи 225 млн. евро в компанията, като по този начин ще стане "единствен нов акционер".

"С това завършва смяната на собствеността", заяви министерството.

Германия също така планира да предложи на компанията заем в размер на 13,8 млрд. евро в рамките на споразумение за замяна на дълг и собствен капитал до края на годината, въпреки че мярката все още се обсъжда.

Някога силно зависим от руската енергия, Берлин се надпреварва да се откаже от вноса на газ и петрол от страната.

По-рано днес правителството във Варшава заяви, че изземва дела на „Газпром“ в EuRoPol Gaz, компанията, която притежава участъка от газопровода „Ямал-Европа“, който минава през Полша. Този ход има за цел да "гарантира сигурността на критичната инфраструктура на Полша", заявиха от Министерството на развитието.

Руският газов гигант имаше 48% дял в EuRoPol Gaz, а полската държава - останалите 52%.

През април „Газпром“ напълно спря доставките на газ по газопровода.

Газопроводът може да пренася до 33 милиарда кубически метра газ от находища в руския полуостров Ямал и Западен Сибир през Беларус и Полша до Германия.

През май Русия обяви ответни санкции срещу повече от 30 енергийни компании, включително EuRoPol Gaz, в отговор на санкциите, наложени от западните държави на Москва заради инвазията ѝ в Украйна. /АФП

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „масштабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства