25 Февруари, 2026

Германия: Изгонването на наши дипломати от Русия е "лош сигнал"

Германия: Изгонването на наши дипломати от Русия е "лош сигнал"

Двамата служители на германското посолство в Москва трябва да напуснат Русия до седем дни

Германия определи като неоправдано експулсирането на двама нейни дипломати от Русия, предприето като ответна мярка срещу решението за експулсиране на двама руски дипломати, предадоха Франс прес и Ройтерс.

Миналата седмица Германия обяви експулсирането на двама руски дипломати след убийството на бивш боец на чеченските сепаратисти в Берлин, като се мотивира с отказа на Москва да сътрудничи на разследването на престъплението. Според германски прокурори в него има руска или чеченска връзка, предава БТА.

Решението за експулсирането "изпраща лош сигнал и е неоправдано", се казва в изявление на германското министерство на външните работи. В текста се подчерта, че Германия "си запазва правото да предприеме други действия във връзка с този случай", предвид текущото разследване.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков изрази надежда, че експулсирането на германските дипломати "няма да стане негативен фактор за по-нататъшното развитие и разширяване на нашия доста конструктивен диалог" с Германия, предаде ТАСС.

"Тези мерки бяха неизбежни, след като бяха експулсирани двама наши дипломати. Смятаме за напълно неоснователно подобно решение на Берлин, не сме съгласни с него", затова се наложи да бъде взето подобно решение, подчерта той.

Двамата служители на германското посолство в Москва трябва да напуснат Русия до седем дни.
Сподели:

Коментари (0)

Блъфира ли Путин? Москва предупреждава за саботажи на „Турски поток“ и „Син поток“

Блъфира ли Путин? Москва предупреждава за саботажи на „Турски поток“ и „Син поток“

Изявлението на руския президент повдига въпроси за сигурността на енергийната инфраструктура и за политическата логика зад предупреждението

Ще атакува ли Тръмп Иран - обратното броене тече

Ще атакува ли Тръмп Иран - обратното броене тече

Според наблюдатели това е един от най-критичните моменти в историята на Близкия изток

Нарендра Моди пред Кнесета: Индия стои твърдо зад Израел

Нарендра Моди пред Кнесета: Индия стои твърдо зад Израел

"Ние усещаме вашата болка, споделяме вашата скръб"