Германия заяви, че не е изплашена от заканите на руския президент Владимир Путин да възобнови производството на ядрени оръжия със среден обсег, ако САЩ потвърдят намерението си да разположат ракети в Европа, предаде АФП.
„Няма да се уплашим от подобни изявления“, заяви говорителят на външното министерство Себастиан Фишер на правителствена пресконференция.
В началото на юли Вашингтон и Берлин обявиха, че „епизодичното разполагане“ на американски ракети с далечен обсег, включително крилати ракети „Томахоук“, в Германия ще започне през 2026 г.
На 28 юли Путин заплаши да възобнови производството на ядрени оръжия със среден обсег, ако Западът осъществи плановете си.
„Ще се считаме за освободени от едностранния меморандум, приет по-рано върху разполагането на способности за нанасяне на удари със среден и малък обсег“, заяви той по време на военноморски парад в Санкт Петербург.
Путин добави, че сега в Русия „разработването на редица такива системи е във финалните си фази“.
„Този тип ракети (…) вече са разработени и разположени отдавна“ от Русия, каза Фишер.
„Това, което сега планираме, е отговор, за да възпрем тези оръжия да бъдат използвани срещу Германия или други цели“, допълни той. /БГНЕС
Още от Свят
Григор Димитров e на полуфиналите в Маями след обрат срещу Серундоло
На полуфиналите българският тенисист ще се изправи срещу победителя от двубоя между Новак Джокович и Себастиан Корда
Зеленски: Путин скоро ще умре и всичко ще свърши
"Тоест въпросът с него може да приключи, преди той да завърши напълно безопасния и неуспешен край на историческия си път", каза украинският лидер
Киев алармира: Опасна провокация - Русия повреди резервоара за гориво в Запорожката АЕЦ
Разлятото гориво би било достатъчно за захранване на аварийните генератори на станцията за 25 дни, отбеляза говорителят на министерството