21 Февруари, 2026

Германия планира да пренасочи чуждите си инвестиции извън Китай

Германия планира да пренасочи чуждите си инвестиции извън Китай

Целта е да се намали зависимостта на страната от втората икономика в света

Германското правителство планира да насочи повече германски чуждестранни инвестиции към пазари извън Китай, за да намали зависимостта от втората по големина икономика в света, съобщи ДПА.

По предложение на министъра на икономиката Роберт Хабек управляващата коалиция под ръководството на канцлера Олаф Шолц се е съгласила да преразгледа механизма на т.нар. инвестиционни гаранции, съобщават източници от министерството.

Инвестиционните гаранции от правителството позволяват на германските компании да застраховат инвестициите си в нововъзникващи и развиващи се страни срещу политически рискове, като например експроприация или ограничения върху капитала и трансфера.

Новината идва в момент, когато Хабек днес трябва да пътува до Сингапур, за да участва в германска бизнес конференция.

Конференцията на германската индустрия в Азиатско-тихоокеанския регион на 13-14 ноември ще се съсредоточи върху начините за разширяване на маршрутите за доставки. Германската зависимост от руските изкопаеми горива предизвика широк дебат за намаляване на икономическите зависимости от Китай.

Шолц също трябва да участва, като пътува от Виетнам за Сингапур, преди да отлети за срещата на върха на Г-20 в Бали.
Сподели:

Коментари (0)

Украйна удари с "Фламинго" завод за  „Искандер“ и „Орешник“

Украйна удари с "Фламинго" завод за „Искандер“ и „Орешник“

Путин посети завода преди време. Според ASTRA, в местни чатове жители на града пишат за поразяване на цехове №22 и №36

Axios: В Белия дом е обсъждан и „крайният вариант“ – ликвидирането на аятолах Хаменей

Axios: В Белия дом е обсъждан и „крайният вариант“ – ликвидирането на аятолах Хаменей

В най-напрегнатия момент от кризата между Вашингтон и Техеран в Белия дом е била на масата и най-драстичната опция – физическото отстраняване на върховния лидер на Иран.

Белият дом: И държавите със сключени споразумения ще бъдат обложени с 10% мито

Белият дом: И държавите със сключени споразумения ще бъдат обложени с 10% мито

То дойде, след като Върховният съд отмени специфичните за отделни държави мита, наложени от Тръмп чрез извънредни икономически правомощия.