Германските власти разследват евентуално нападение в Мюнхен през есента на миналата година срещу руска журналистка - дисидентката Елена Костюченко. я е писала статии, критикуващи нахлуването на Русия в Украйна, потвърди берлински прокурор, цитиран от "Гардиън".
В статия, публикувана в рускоезичния вестник "Медуза" и в американското издание n+1, Костюченко посочва, че през март миналата година е била информирана от източник от украинското военно разузнаване, че руските власти планират нейното убийство.
Костюченко, която по това време е отразявала събитията за вече закрития независим вестник "Новая газета" от района на Мариупол, първоначално е успяла да избяга в Берлин.
На 17 октомври журналистката е пътувала до Мюнхен, за да кандидатства за украинска виза и да продължи да отразява войната за "Медуза" - независим новинарски сайт със седалище в Рига, Латвия.
По време на пътуването си с влак на връщане към Берлин тя е започнала да изпитва симптоми на отравяне, включително силно главоболие, слабост, задух и гадене.
По-късно е получила подуване на лицето, пръстите и стъпалата си.
Медицинските изследвания, извършени 10 дни след първите симптоми, са показали повишени чернодробни ензими - пет пъти над нормата, както и кръв в урината.
Костюченко свидетелства, че по-късно е бил разпитана от старши германски детектив, който е водил разследването на убийството на Зелимхан Хангошвили, чеченски емигрант, убит от руски наемен убиец в парк в центъра на Берлин през 2019 г.
След като през май тази година разследването първоначално беше прекратено поради липса на доказателства за опит за отравяне, през юли то беше възобновено.
Решението за възобновяване на разследването се дължеше на "допълнително разглеждане" на обстоятелствата, а не на новооткрити доказателства.
Костюченко вече е печелила награди за отразяването на клането в Жанаозен през 2011 г., когато най-малко 14 протестиращи бяха убити от полицията в града в Западен Казахстан, известен с добива на петрол.
Като свое вдъхновение да започне да се занимава с журналистика тя посочва покойната руска журналистка от "Новая газета" и активистка за правата на човека Анна Политковская, която беше отровена през 2004 г. и застреляна през 2006 г.
Комитетът за защита на журналистите, неправителствена организация със седалище в Ню Йорк, призова германските власти да проведат прозрачно разследване на твърденията на Костьоченко. /БГНЕС
Още от Свят
The New Yorker: Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия
Според изданието, решението да се разрешат далечни удари на Украйна изглежда е събудило страховете на руския диктатор
Швейцария оправда Credit Suisse по делото за пране на пари от наркобандата на Брендо
Бивша служителка е имала връзки с Евелин Банев - Брендо и други съдружници
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление