4 Февруари, 2026

Германия забрани употребата на компоненти на китайските компании Huawei и ZTE в 5G мрежата

Германия забрани употребата на компоненти на китайските компании Huawei и ZTE в 5G мрежата

Опасения за националната сигурност

Германия заяви, че през следващите години постепенно ще преустанови използването на компоненти от китайските телекомуникационни гиганти Huawei и ZTE в своите 5G мрежи. Мярката е взета поради опасения за националната сигурност, предаде АФП.

„Ние защитаваме централната нервна система на Германия като място за бизнес и защитаваме комуникацията на гражданите, компаниите и държавата. Трябва да намалим рисковете за сигурността и, за разлика от миналото, да избегнем едностранните зависимости.“ - заяви министърът на вътрешните работи Нанси Фрейзър.

Най-късно до края на 2026 г. частите на фирмите няма да се използват в основните мобилни мрежи 5G, заявиха от Министерството на вътрешните работи.

В инфраструктурата за достъп и пренос на данни 5G системите на телекомуникационните фирми трябва да бъдат заменени до края на 2029 г.

„Трябва да намалим рисковете за сигурността и, за разлика от миналото, да избегнем едностранните зависимости“, категорични са властите.

Министерството заяви, че 5G мрежите са част от критичната инфраструктура на Германия и са важни за функционирането на различни сектори - от здравеопазването до транспорта и енергетиката.

Китай и Германия, съответно втората и третата икономика в света, отдавна имат тесни икономически връзки.

Берлин обаче се стреми да намали икономическата си зависимост от Китай, особено след като войната в Украйна и последвалата енергийна криза разкриха прекомерната свързаност с Русия. /БГНЕС


Сподели:

Коментари (0)

Блокираха руски кибератаки срещу олимпийските игри в Милано - Кортина

Блокираха руски кибератаки срещу олимпийските игри в Милано - Кортина

Италианската полиция съобщи, че от 26 януари насам функционира специализиран екип по киберсигурност, посветен на Игрите. Целта му е „защитата на критичната инфраструктура и наблюдението на мрежата"

Бурята „Леонардо“ бушува в Испания - евакуират хора, затварят училища и спират влакове

Бурята „Леонардо“ бушува в Испания - евакуират хора, затварят училища и спират влакове

Съседна Португалия, която през последните седмици беше връхлетяна от няколко последователни бури, също е заплашена от „Леонардо“, който ще се усеща до събота

Връщането на афганистанци в родината им се оказа предизвикателство за ЕС

Връщането на афганистанци в родината им се оказа предизвикателство за ЕС

Мисиите на Европейската комисия целят определянето на стъпки и срокове за обратното приемане на афганистанци, които не са получили убежище, или които са имали статут на закрила, но той е бил отнет, след като са извършили престъпление