Той се намира в Северозападна България, край Монтана и е четвъртият по площ (над 23 кв. км) и втори по обем изкуствен водоем в страната. Събира водите на реките Огоста, Бързия и Златица.
"Освен, че се очертава като най-голямата еднократна чужда инвестиция в България, подобен проект досега не е правен у нас", заяви служебният министър на икономиката Никола Стоянов пред депутати от икономическата комисия в парламента. По думите му от германска страна работата по инвестиционното намерение е в напреднала фаза и "топката е в нас", пише "Сега".
Наскоро Стоянов обяви, че предстои да бъде подписан меморандум с потенциалния инвеститор. Пред депутатите от икономическа комисия той посочи, че вероятно ще се наложат и законодателни промени, за да може да се реализира този проект. Затова и Стоянов и поиска съдействието при приемане на законовите поправки в Народното събрание.
Министърът не посочи какви точно промени ще трябва да бъдат направени, но заяви: "С този проект може се решат проблемите и на конкретния язовир, който от години има нужда от ремонт, но така и не е направен". Освен това така страната щяла да постигне целите за по-голям дял ВЕИ с частни инвестиции, а парите, заложени в плана за възстановяване, щели да се насочат към инвестиции в мрежата, защото там липсвал частен интерес.
"Profine Energy не са единствените, получаваме и други инвестиционни намерения за подобни проекти", каза Стоянов. Тези дни той разкри, че интерес за подобни проекти имали компании от Франция и Китай.
Германска компания Profine Energy GmbH е обявила на сайта си(link is external), че планира изграждането на фотоволтаични системи в Северозападна България с инвестиционен обем над един милиард евро. „В момента е в процес на учредяване на дъщерно дружество на Profine Energy съгласно българското законодателство. Целта му е разработването и реализацията на мащабни фотоволтаични системи в България“, информира управляващият директор Петър Мрозик. Целта на Profine Energy е да снабдява изцяло Profine Group и нейните клиенти с енергия от възобновяеми енергийни източници, се посочва в публикацията.
Profine Energy GmbH е ситуирана в град Вагхойзел в провинция Баден-Вюртемберг и е съвместно предприятие между производителя на слънчеви панели Wirth Group и Profine Group - производител на PVC профили за прозорци и врати. Компанията е специализирана в услуги в областта на възобновяемите енергийни източници в страната и чужбина - планиране на проекти, разработване, изграждане и експлоатация на фотоволтаични системи заедно с големи системи за съхранение на батерии и системи за регенеративно производство на енергия от вятър и биомаса.
На срещата с германските инвеститори преди месец министърът на икономиката Никола Стоянов ги увери в пълната подкрепа на държавата за ускоряване на административните процедури за реализиране на инвестицията. Той е представил възможностите за насърчителни мерки, които Profine Energy може да използва като инвеститор.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг