Правителството на германската провинция Северен Рейн-Вестфалия иска да попречи на турския президент Реджеп Тайип Ердоган да посети Германия, съобщават местни медии.
Турският премиер Бинали Йълдъръм, който се обърна към турската общност в Германия в неделя, заяви, че подготовката на посещението на Ердоган в Германия била в ход, като целта му била популяризиране на референдума за конституционните промени, които увеличават президентските правомощия.
"Нашият президент също така възнамерява да говори на турските граждани в Европа", изтъкна Йълдъръм по време на събитие в град Оберхаузен, Западна Германия, без да уточнява кой град ще посети. Премиерът заяви, че ако турците в Германия обичат страната си, те трябва да гласуват в подкрепа на конституционните промени.
Министърът на интеграцията на провинция Северен Рейн-Вестфалия Райнер Шмелцер е подчертал пред местни медии, че посещението на Ердоган ще предизвика "болки в стомаха" и "вбива клин на разделение" в обществото.
"Ние гледаме на това с голяма тревога, но законово ръцете ни са вързани", посочил Шмелцер.
Турският президент през миналата седмица одобри пакета от изменения на конституцията, които ако бъдат приети, ще променят Турция от парламентарна към президентска система на управление.
Още от Свят
Граничната ни полиция започна спасителна операция за пътниците от круизния кораб, заседнал при Видин
Около 02:20 ч. тази нощ пътнически кораб "Viking Ullur", плаващ по течението под швейцарски флаг, при ниски води и намалена видимост в тъмната част на денонощието е заседнал в Дунав на около 25 км над гр. Видин
В Сената на САЩ постигнаха споразумение за законопроект за санкции срещу Русия и Иран
Тръмп е дал сигнал, че подкрепя мярката, за която активно настояваше покойният сенатор Линдзи Греъм. Процедурното гласуване в Сената е планирано за вечерта на 28 юли
Войните в Иран и Украйна "се срещнаха" в Каспийско море - Киев руши "геополитическата черна дупка" на Москва и Техеран
Там, където САЩ и ЕС нямат контрол, Украйна прави решителен ход - сигнал от Зеленски към Тръмп