7 Април, 2026

Йотингер: Най-добре е германски президент на Европейската комисия и способен французин за шеф на ЕЦБ

Йотингер: Най-добре е германски президент на Европейската комисия и способен французин за шеф на ЕЦБ

Гюнтер Йотингер

Така германският еврокомисар коментира предстоящите догодина рокади във върховете на европейските институции

Европейският комисар Гюнтер Йотингер подкрепя идеята французин да поеме ръководството на Европейската централна банка, след като приключи мандатът на настоящия президент Марио Драги през октомври 2019-а година,  съобщава германският вестник "Ханделсблат", цитиран от Ройтерс.

"Най-добре би било да имаме германски президент на Европейската комисия и способен французин като ръководител на ЕЦБ", коментира Йотингер предстоящите догодина рокади във върховете на европейските институции.

Трябва да се има предвид, че в началото на годината германските властимащи сякаш бяха готови да подкрепят кандидатурата на президента на Бундесбанк Йенс Вайдман за следващ управител на Европейската централна банка. Избирането на управителя на Бундесбанк за председател на ЕЦБ обаче може да се окаже трудна задача, въпреки че Вайдман е смятан за първокласен централен банкер, тъй като той притеснява част от европейските политици с несъгласието си по отношение на прекалено стимулиращата парична и лихвена политика на централната банка, която допринесе за настоящото възобновяване на икономическия растеж в еврозоната.

Шансовете на Вайдман или на друг германски виден финансист да поеме кормилото на ЕЦБ обаче се сведоха до нулата, след като по-рано този месец лидерът на ЕНП в Европейския парламент Манфред Вебер се кандидатира официално за следващ председател на Европейската комисия след края на мандата на Жан-Клод Юнкер, който също изтича през октомври догодина.

Днешното изказване на германския еврокомисар Гюнтер Йотингер потвърждава, че шефското място в ЕЦБ няма да бъде заето от негов сънародник.

Сподели:

Коментари (0)

ООН: Русия и Китай провалиха резолюцията за защита на корабоплаването през Ормузкия проток

ООН: Русия и Китай провалиха резолюцията за защита на корабоплаването през Ормузкия проток

Документът призоваваше Иран да прекрати атаките си срещу търговски плавателни съдове

Трайчо Трайков: Не очаквам чувствително поскъпване на тока и парното от 1 юли

Трайчо Трайков: Не очаквам чувствително поскъпване на тока и парното от 1 юли

„Цената за бита не е по-висока благодарение на отчисленията към фонд „Сигурност на електроенергийната система“ и средствата от закупените въглеродни емисии“, обясни той

Нова вълна от руски терор срещу Украйна - най-малко 9 са жертвите, включително дете

Нова вълна от руски терор срещу Украйна - най-малко 9 са жертвите, включително дете

"Когато подобен терор срещу човешки същества и живота им се случва всеки ден, да блокираш нови санкции срещу Русия, да се опитваш да отслабиш санкциите или да преговаряш с Русия, би било непочтено"