30 Юли, 2026

Германският президент: Никой не може да е доволен от отношенията на Европа с Русия

Германският президент: Никой не може да е доволен от отношенията на Европа с Русия
Франк-Валтер Щайнмайер

Макар да сме далеч да ги нормализираме, трябва да търсим канали за комуникации, смята Шайнмайер

Европа и Русия са все още далече от нормалните отношения, но не трябва да се изолира Русия, а трябва да се стремим към диалог с нея. Такова мнение изрази днес в интервю за в. "Хелсингин саномат" президентът на Германия Франк-Валтер Щайнмайер преди визитата си във Финландия, предаде БТА, позовавайки се на ТАСС. 

"Никой не може да бъде доволен от сегашната ситуация в отношенията на Германия и Европа с Русия", посочи той. По думите му действията на Русия в Източна Украйна и Крим силно повлияха на тези отношения. "Искаме по-добри отношения, но още сме далече от нормалното им състояние. Въпреки това Русия остава съсед на Европа и във Финландия това се вижда много добре", подчерта Щайнмайер. 

Президентът на Германия отбеляза, че не си струва да се изолира Русия. "Ако има желание не само да гледаме към миналото, но и да гледаме в бъдещето, е необходимо, на първо място в трудни времена, да търсим канали за комуникация", посочи той.

Щайнмайер смята, че проблемите на общуването с Русия трябва да се обсъждат непосредствено с нея. "Във всеки случай, така направих миналата есен, когато се срещнах в Русия с президента Владимир Путин. Тези дискусии няма да поправят нищо на мига. Обаче съм уверен, че мълчанието увеличава рисковете, а не предлага нови алтернативи", каза той и заключи: "Моят подход е еднакъв с този на правителството на Германия и на президента на Финландия Саули Нинистьо. Радостен съм, че мога да обсъдя с него този въпрос". 

В хода на тридневното си посещение във Финландия, което започва днес, Щайнмайер ще се срещне с финландския президент Саули Нинистьо, председателя на парламента Паула Рисико и с премиера Юха Сипиле. Освен това се очаква той да посети университета на Оулу и наскоро построения ледоразбивач "Поларис".

Сподели:
Арестуваха двама във Франция по подозрения, че умишлено са предизвикали пожарите в Бордо

Арестуваха двама във Франция по подозрения, че умишлено са предизвикали пожарите в Бордо

Пожарите избухнаха на фона на продължаващата интензивна гореща вълна, обхванала голяма част от Европа

Дрон атакува и подпали два газови кораба на пристанище в Египет

Дрон атакува и подпали два газови кораба на пристанище в Египет

До момента никоя страна не е поела отговорност за нападението. Корабите са повредени.

Нощен руски удар по Лвов: Горят жилища, хора са затрупани под развалините

Нощен руски удар по Лвов: Горят жилища, хора са затрупани под развалините

Общо са повредени над 20 жилищни сгради, както и училище и две детски градини“, отбеляза кметът на Лвов Андрей Садовий

Коментари (0)