17 Август, 2026

Германското разузнаване отдавна шпионирало световни медии

Германското разузнаване отдавна шпионирало световни медии

Германската служба за външно разузнаване (BND) отдавна шпионирала журналисти на BBC, "Ню Йорк таймс", Ройтерс и други медии, пише седмичникът "Шпигел", цитиран от "Франс прес".

Организацията за защита правата на медиите "Репортери без граници" определи шпионажа като "чудовищна атака срещу медийната свобода", изразявайки опасения, че подслушването продължава. Организацията също обяви, че планира да предприеме правни действия, допълва германското списание.

Списанието, което работеше с бившия сътрудник на американското разузнаване Едуард Сноудън и съобщи за шпионските скандали между САЩ и Германия, се позовава само на документи, с които се е сдобило.

"Шпигел" отбелязва, че BND има списък с най-малко 50 телефона и имейл адреса на журналисти и редакции, които са следени от 1999 г. Сред тях са десетки номера на БиБиСи в Лондон и в Афганистан. Също така е бил подслушван телефонен номер на "Ню Йорк таймс" в Афганистан, както и мобилни и сателитни телефонни номера на Ройтерс в Афганистан, Пакистан и Нигерия.

Германското разузнаване отказва коментар. Списание "Шпигел" обяви, че информацията ще бъде публикувана в седмичния брой, който ще излезе в събота.

Говорител на BBC съобщи, че са много разочаровани от разпространената информация.

Сподели:
The Kyiv Independent: Украйна и Русия навлязоха във фаза на „тотална война“ за взаимно унищожение

The Kyiv Independent: Украйна и Русия навлязоха във фаза на „тотална война“ за взаимно унищожение

Авторът на публикацията припомня, че настоящата война вече е един от най-кървавите конфликти на XXI век

Ще пристигнат ли в Киев специалните пратеници на САЩ Уиткоф и Къшнър? От Белия дом отговориха

Ще пристигнат ли в Киев специалните пратеници на САЩ Уиткоф и Къшнър? От Белия дом отговориха

По-рано беше съобщено, че те може да участват в мероприятията по случай Деня на независимостта на Украйна

От „Азов“ показаха как унищожават 67 руски цистерни с гориво в Донецка област

От „Азов“ показаха как унищожават 67 руски цистерни с гориво в Донецка област

Украинските защитници подчертават, че за разлика от руските окупационни сили, 1-ви корпус на НГУ „Азов“ не нанася удари по цивилни бензиностанции и не атакува мирното население

Коментари (0)