30 Април, 2026

Гешев призова членовете на ВСС да подкрепят диалога между институциите

Гешев призова членовете на ВСС да подкрепят диалога между институциите

Иван Гешев

Предложената от Прокурорската колегия декларация бе приета с гласовете на 12 от членовете на ВСС

Главният прокурор Иван Гешев призова членовете на Пленума на Висшия съдебен съвет за подкрепа на междуинституционалния диалог, спазването на върховенството на закона и зачитане на разделението на властите. Това Иван Гешев направи в началото на заседанието на Пленума, посветен на приемането на Позиция на ВСС за институционална реакция по повод безпрецедентната атака срещу независимостта на съдебната власт от последните дни. 

Гешев коментира, че приемането на декларацията не е изразяване на подкрепа към прокуратурата, нито атака срещу другите власти в държавата. Самият той обяви, че няма да участва в гласуването и в дебата, защото се явява страна в случая.
 
Иван Гешев призова още членовете на ВСС да гласуват по убеждение и да не политизират дебата. 

В изказването си главният прокурор посочи: “Tова е държавническият подход и Пленумът следва да го приеме. Не може всички проблеми в държавата да се прехвърлят на съдебната власт. Отговорност носят и другите власти, в зависимост от функционалната си компетентност”, допълва той. 

След кратък дебат, предложената от Прокурорската колегия декларация, бе приета с гласовете на 12 от членовете на ВСС.
Сподели:

Коментари (0)

Масларова и неин "Съотборник" осъдиха Прокуратурата за 100 000 и 200 000 лева

Масларова и неин "Съотборник" осъдиха Прокуратурата за 100 000 и 200 000 лева

Πpoблeмитe нa бившaтa coциaлнa миниcтpъĸa oт ĸaбинeтa  „Cтaнишeв“ (2005 – 2009) зaпoчнaxa, вeднaгa cлeд ĸaтo ce cмeни пoлитичecĸaтa влacт  c идвaнeтo нa Борисов на власт през 2009 година

Правосъдие за всеки: Почтеността в съдебната система трябва да бъде поставена на фокус

Правосъдие за всеки: Почтеността в съдебната система трябва да бъде поставена на фокус

В новия парламент със сигурност ще се намери мнозинство, което да смени "въшките" във ВСС, смятат юристи

Слави Ангелов: В разследването "Петрохан - Околчица" остава само една експертиза

Слави Ангелов: В разследването "Петрохан - Околчица" остава само една експертиза

"И точно от нея ще дойде следващата точка на обществено недоволство. Не че експертът няма да каже истината...", прогнозира журналистът