13 Януари, 2026

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

Иван Гешев

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес

Бившият главен прокурор Иван Гешев съди България в Страсбург заради отстраняването си от поста, а Европейският съд по правата на човека е допуснал жалбата му срещу отстраняването му, което той смята за незаконно и неоснователно, съобщи "Сега".

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на Гешев на справедлив съдебен процес, тъй като решението на Висшия съдебен съвет за уволнението му не е разгледано от съд и не е осигурен достъп за защита срещу това решение.

Жалбата му е допусната и за преценка за нарушение на личния и семейния живот. Гешев твърди, че срещу него е имало кампания, уронваща авторитета и доброто му име, и създала пречки за поддържане на нормални лични и професионални отношения. Той се оплаква и от лишаване от полагащи се имуществени права, явно имайки предвид неизплатеното му обезщетение за напускане на прокуратурата, за което той води и дело в България. Процесът е насрочен за 27 ноември.

Гешев твърди пред Страсбург и че е било ограничено правото му на свободно изразяване на мнение.

А разследването за взрива, който избухна на 1 май м.г. край колата му, все още не е приключило и преди дни е било удължено за пореден път.  Според него се "очакват материали от друг орган за решаване на преписката", по която работи Националната следствена служба.
Сподели:

Коментари (0)

САС не прие по делото за побоя над Слави Ангелов да бъдат разпитани Бойко Рашков, Васил Божков и Орлин Алексиев

САС не прие по делото за побоя над Слави Ангелов да бъдат разпитани Бойко Рашков, Васил Божков и Орлин Алексиев

Иначе арестуването на обвинените беше впечатляващо. Подсъдими са Бисер Митрев и близнаците Георги и Никола Асенови. Миналата година Софийският градски съд осъди тримата на пет години затвор 

ВАС прекрати делото по конкурса за апелативни прокуратури, обявен от ВСС за опорочен

ВАС прекрати делото по конкурса за апелативни прокуратури, обявен от ВСС за опорочен

Прокурорската колегия реши, че процедурата е опорочена от самата конкурсна комисия и за да бъдат отстранени нарушенията, ще трябва да бъде избран нов състав на комисията.

AI скандал: Grok на Илон Мъск замесен в създаване на порнографски изображения на деца

AI скандал: Grok на Илон Мъск замесен в създаване на порнографски изображения на деца

Това повдига сериозни въпроси за отговорността на AI компаниите и защитата на децата онлайн