26 Декември, 2025

Дейвид Гиър: Конституционните промени са договорно задължение на РСМ

Дейвид Гиър: Конституционните промени са договорно задължение на РСМ

Дейвид Гиър

Суверенно решение, което страната сама трябва да вземе

Конституционните промени в Република Северна Македония произтичат от договор, с който държавата се е ангажирала в двустранните си отношения с Република България - това заяли днес европейският посланик Дейвид Гиър, който е на посещение в Охрид заедно с други посланици от страни-членки на ЕС.

Запитан за конституционните промени и какво ще стане, ако това се провали, Гиър каза, че вярва, че ще се стигне до застой и че не може да каже какво ще се случи след това. Що се отнася до мнозинството от 2/3, европейският посланик добави, че това е вътрешен въпрос.

„Очаквам правителството само да го реши и аз не мога да се меся в тези въпроси, защото това не е моя работа, а що се отнася до конституционните промени, те произтичат от споразумение, с което държавата се е ангажирала в двустранните си отношения с Република България“, каза той.

Тази промяна, както подчерта той, е суверенно решение, което страната сама трябва да вземе. Гиър подчерта, че идентичността не се губи по пътя към ЕС.

„Държавата има добра история на междуетнически отношения и вярвам, че ще вземе решение, което ще ги укрепи още повече, без да подкопава или по някакъв начин да накърнява идентичността си, защото идентичността не се губи по пътя към ЕС. Но тъй като това изменение е част от договор, чиято цел започване и продължаване на споразуменията за присъединяване, ако това не бъде направено, смятам, че ще има известен застой и не мога да кажа какво ще се случи по-нататък“, добави Гиър.

По отношение на скрининга той заяви, че върви добре и представителите на властта са добре подготвени, но той не е единственото нещо. Друго много важно нещо е провеждането на реформи и основната отговорност за тях е на правителството.

Сред основните реформи той изброи борбата с корупцията, по-нататъшното укрепване на върховенството на закона, укрепването на администрацията и зачитането на основните човешки права и свободи. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Удар в сърцето на Русия: Украински дронове парализираха гиганта на 'Газпром' в Оренбург и запалиха Темрюк

Удар в сърцето на Русия: Украински дронове парализираха гиганта на 'Газпром' в Оренбург и запалиха Темрюк

Спецчастите 'Алфа' поразиха стратегически обекти на 1500 км от границата, като спряха преработката на милиарди кубични метри газ и прекъснаха енергийната връзка с Казахстан

Зеленски: Чух се с Уиткоф и Къшнър, има добри идеи, които да допринесат за мира...

Зеленски: Чух се с Уиткоф и Къшнър, има добри идеи, които да допринесат за мира...

На връх Коледа украинският президент изрази известен оптимизъм, изтъквайки, че обсъдените детайли с американските преговарящи могат да бъдат полезни

Подарък за Путин и Си: Тръмп решен да влее бюджета на Пентагона в абсурден проект

Подарък за Путин и Си: Тръмп решен да влее бюджета на Пентагона в абсурден проект

Украинският военно-аналитичен портал Defense Express отбелязва, че Съединените щати ще възобновят строителството на кораби от клас, които отдавна са изведени от експлоатация по целия свят