Гигантски праисторически кенгуру са живели в Австралия и са измрели, когато „климатични катаклизми“ са превърнали буйната австралийска тропическа гора в пустиня, заявиха учени след проучване на древни фосили с помощта на модерни техники.
Тежащи до 170 килограма – почти два пъти повече от най-едрите сегашни кенгуру – изчезналият вид „Protemnodon“ са скачали из Австралия преди около пет милиона години.
Изследователите са успели да възстановят хранителните навици на една популация от четирикраките, като са сравнили дълготрайни химикали от техни вкаменени зъби с наскоро открити скали, съобщават от БГНЕС.
Сходствата в химичния състав са помогнали да се определи колко далеч са скачали кенгурутата в търсене на храна.
Учените са открили, че мега-тревопасните животни са живели в тогавашната зелена тропическа гора, като много малко са се отдалечавали от дома си в търсене на храна.
Дъждовната гора започнала да изсъхва преди около 300 000 години, когато климатът в региона станал „все по-сух и нестабилен“.
„Желанието на гигантските кенгуру да останат близо до дома си по време на големите климатични промени преди 300 000 години вероятно е допринесло за изчезването им“, казват изследователите.
Видове гигантски кенгуру са оцелели в други части на Австралия и Папуа-Нова Гвинея, като последните популации са живели до преди около 40 000 години.


Коментари (0)