7 Април, 2026

Гинес призна температурен рекорд на Антарктида

Гинес призна температурен рекорд на Антарктида

Световната метеорологична организация призна рекорд за максимална температура за Антарктида от 18,3 градуса по Целзий на 6 февруари 2020 г. на станция „Eсперанса“, (Аржентина). Той обаче, беше подобрен от 20,75 ° C, който беше записан на 9 февруари 2020 г. в автоматична станция за наблюдение на вечната зима на остров Сиймор, съобщава „Еуропа Прес“.

Температурният рекорд, достигнат преди това в района на Антарктика (континента, включително континента и околните острови), беше 17,5 ° C от 24 март 2015 г. в изследователската станция „Eсперанса“,. За целия регион на Антарктика рекордът е 19,8 ° C, стойност, записана на остров Сини през януари 1982 г.

„Антарктическият полуостров, крайният северозападен ъгъл на континента близо до Южна Америка, е една от областите на планетата с най-бързи темпове на затопляне: почти 3 ° C през последните 50 години. Следователно този нов температурен рекорд е в съответствие с климатичните промени, които наблюдаваме. WMO работи в сътрудничество със системата на Договора за Антарктика, за да помогне този континент да бъде девствен, "заяви в изявление генералният секретар на Световната метеорологична организация (WMO) Петтери Таалас.

Комитет от Архива на екстремните метеорологични и климатични явления на СМО извърши цялостна оценка на метеорологичната ситуация на Антарктическия полуостров към момента на докладване на записите. Той установи, че съществуването на голяма система с високо налягане в района създава характерни условия за фьон (низходящи ветрове, които предизвикват значително затопляне на повърхността) и води до локално затопляне както на станция „Eсперанса“, така и на остров Сиймор. Въз основа на предишни оценки, тези метеорологични условия са благоприятни за рекордни температури.
Сподели:

Коментари (0)

ООН: Русия и Китай провалиха резолюцията за защита на корабоплаването през Ормузкия проток

ООН: Русия и Китай провалиха резолюцията за защита на корабоплаването през Ормузкия проток

Документът призоваваше Иран да прекрати атаките си срещу търговски плавателни съдове

Трайчо Трайков: Не очаквам чувствително поскъпване на тока и парното от 1 юли

Трайчо Трайков: Не очаквам чувствително поскъпване на тока и парното от 1 юли

„Цената за бита не е по-висока благодарение на отчисленията към фонд „Сигурност на електроенергийната система“ и средствата от закупените въглеродни емисии“, обясни той

Нова вълна от руски терор срещу Украйна - най-малко 9 са жертвите, включително дете

Нова вълна от руски терор срещу Украйна - най-малко 9 са жертвите, включително дете

"Когато подобен терор срещу човешки същества и живота им се случва всеки ден, да блокираш нови санкции срещу Русия, да се опитваш да отслабиш санкциите или да преговаряш с Русия, би било непочтено"